שלושה דברים המשפיעים על מזונות קטינים

מזונות קטינים

מזונות קטינים או כמו שישנם קוראים לזה דמי מזונות ילדים הינו דבר שאין להקל בו ראש, שכן מחד מדובר על טובת הילדים שזקוקים להתכלכל בכבוד, אך מאידך אין ספק כי הדבר מכביד כלכלית על האבות שמבקשים להינשא בשנית ולהמשיך את חייהם.

כשאנו רוצים לבחון כמה מזונות ישלם האב אנו צריכים לבחון מספר דברים, כשבמאמר זה טוען רבני יהודה אבלס עושה סדר בדברים.

גיל הילד ההשפעה הראשונה על תשלום מזונות קטינים

ההשפעה הראשונה על גובה תשלום המזונות הוא גילו של הילד, כשניתן לחלק את הגילאים למספר קבוצות גיל.

ילד עד גיל 6 – תשלום מזונות קטינים במקרה זה יהיה חוב אבסולוטי על האב ללא כל קשר להכנסות האם, כך שגם אם האם משתכרת שכר נאה, תשלום דמי המזונות יחולו על האב בלבד.

אם כי שכיום חלק מערכאות בתי המשפט מטילים את חוב המזונות גם על האם במקרה בו האם משתכרת בשכר משמעותי משכרו של האב, אך בתי הדין הרבניים אינם מתחשבים בכך כלל.

ילד מגיל 6-15 – במקרה זה קיים הבדל מהותי בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט, כך שבעוד שבבתי המשפט סבורים כי חובת המזונות מוטלות על האב והאם באופן שוויוני, הרי שרוב הדיינים בבתי הדין הרבניים סבורים כי החוב מוטל על האב בלבד.

כך שלמעשה השאלה האם גירושין ברבנות או בבית משפט יש בו בכדי להכריע במידה רבה על גובה דמי מזונות קטינים שהאב יצטרך לשלם.

ילד מגיל 15-18 – בעבר היה מחלוקת בין הדיינים בבית הדין הרבני האם קיימת חובה על האב לשלם דמי מזונות בגיל זה, כשחלק מהדיינים סברו שאין חובה על האב לשלם מזונות בגיל זה, למעט אם מדובר באב עשיר שיש ביכולתו לפרנס את הילדים, מאידך דיינים אחרים סברו שיש להטיל חיוב זה באופן זהה לחיוב המזונות שמוטל על האב בילד מגיל 6.

כיום הפסיקה הרווחת בבתי הדין ובבתי המשפט כי חוב המזונות חל על האב גם לאחר גיל זה, אם כי שבמקרים אלו אנו נראה פסיקות שמחייבים גם את האם בתשלום מזונות.

ילד מגיל 18-21 – אין על האב חיוב לשלם דמי מזונות לילד כלל, אם כי שהמנהג הנפוץ אצל הזוגות שהאב משלם שליש מתשלום המזונות שהיה האב משלם עד שהילד הגיע לגיל 18.

משמורת ילדים הפרמטר השני

אבות רבים רוצים משמורת משותפת בכדי לחסוך בעלויות של דמי המזונות, ואילו אימהות דווקא מבקשות להיות משמורניות כשהאב יהיה זכאי להסדרי שהות.

אין ספק כי ההכרעה בתביעת משמורת ילדים תשפיע באופן ניכר על גובה תשלום מזונות קטינים, כך שככל והאב יקבל הסדרי שהות גבוהים יותר, כך תשלום המזונות יפחתו.

הסיבה לכך, היא העובדה כי האב נאלץ לשלם מזונות כשהילד שוהה אצלו כשבזמן זה האם אינה צריכה להוציא הוצאות עבור הילד.

מזונות קטינים הפרמטר השלישי  

הפרמטר השלישי שעלינו לבחון כשמחייבים חיוב מזונות קטינים, הוא מה הם צרכי הילדים כשניתן לומר שדבר זה הינו הפרמטר החשוב מכולם.

נהוג לחלק את תשלום מזונות למספר מרכיבים: מזונות וכלכלה, מדור, מחציות הוצאות חינוך ורפואה.

אינו דומה תשלום מזונות שנצרך לילד שהורגל לרמת חיים גבוהה לילד עני שהורגל לאכול פת בלחם, שכן ככל ורמת החיים גבוהה יותר, כך התשלום עבור המזונות וכלכלה יהיו גבוהים יותר.

המרכיב השני הוא תשלום מדור, כשהמנהג הרווח הוא שעבור ילד אחד משלמים 30% ועל שני ילדים משלמים 40% ועל 3 ילדים ומעלה משלמים 50%.

אך תשלום זה לא יהיה בכל מקרה כשלפעמים האב יצדק בטענתו עד מתי משלמים מדור, לאחר שהילדים אינם מתגוררים אצל האם אלא בפנימייה.

מקרה נוסף שהאב לא יחוייב בדמי מדור הוא במקרה ובני הזוג ערכו חלוקת רכוש בגירושין עם ילדים, והאב הסכים להותיר את פירוק השיתוף עד שהילד יגיע לגיל 18, כך שלמעשה האם לא משלמת הוצאות מדור.

המרכיב השלישי הוא הוצאות חינוך ורפואה, בין ההוצאות ניתן לכלול הוצאות עבור חוגים, שיעורי עזר, רפואת שיניים. 

הדבר שאינו משפיע על תשלום המזונות

לא פעם אני שומע אבות שאינם מבצעים פתיחת תיק גירושין ברבנות מתוך החשש כמה יעלה דמי המזונות לאחר הגירושין, אך צריך לדעת כי מדובר בטעות חמורה.

חובת מזונות הילדים אינה קשורה כלל האם מתקיים הליך גירושין מסורבל או שמדובר בבני זוג שרוצים לדעת איך מתגרשים יפה.

תשלום המזונות הינו חוב כלפי הילדים כשאין קשר לסטטוס בו ההורים נמצאים.

הסכם מזונות קטינים

בחלק מהמקרים הזוגות עושים הליך גירושין בהסכמה בכך שהם עורכים הסכם מזונות המסדיר את גובה תשלום המזונות.

צריך לדעת כי למרות שבני הזוג חתמו על הסכם מזונות קטינים, אין כל התחייבות כי לא יהיה לפתוח את הסכם המזונות, והדבר אינו דומה להסכם גירושין, בו אין אפשרות לאחד מבני הזוג לפתוח הסכם גירושין.

הסיבה לכך היא שצרכיו של הילד הינם דינמיים והם עשויים להשתנות, וכי בגלל העובדה שההורים לא צפו את ההוצאה המיוחדת הילד ירעב ללחם?

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

כמה עולה להתגרש ברבנות

כמה עולה להתגרש ברבנות?

כמה עולה להתגרש ברבנות ואיך ניתן לחסוך בהוצאות, הם שאלות שמטרידות את בני הזוג שנאלצים להיות בהליך גירושין. שאלות אלו מטרידות את בני הזוג בעיקר

קרא עוד »
דילוג לתוכן