הסכם מזונות – כל מה שצריך לדעת

הסכם מזונות

הסכם מזונות אישה ומזונות ילדים נעשה לאחר ששני בני הזוג הבינו כי אין טעם להמשיך ולהתכתש בערכאות משפטיות ובכך להוציא כספים מיותרים עבור שכירת טוען רבני מומלץ.

אין ספק כי הגעה להסכמות הינו דבר מבורך, אלא שלא כל הזוגות יודעים כיצד לעשות את הסכם מזונות בצורה טובה, כך שלפעמים דווקא ההסכם על המזונות הם שיוצרים הליך גירושין מסורבל.

הסכם מזונות ילדים

בעבר היה מקובל כי האב חייב לבדו במזונות ילדים ואילו האם אינה חייבת במזונות הילדים, אך לאחרונה התקבלה פסיקה בבית המשפט העליון כי החיוב מזונות חל על האב והאם בצורה שווה.

השינויים בפסיקה גרמו לוויכוחים בלתי פוסקים במקרה בו הוגש פתיחת תיק גירושין בבית משפט, כשהאב מבקש שהאם תישא בנטל הכלכלי, ואילו האם טוענת שאין ביכולתה לעמוד בתשלומים אלו.

זוגות רבים שמעדיפים להימנע מריבים בלתי פוסקים פונים למגשר שיסייע בידם להגיע להסכמות ולערוך הסכם מזונות.

הסכם על המזונות יכול להיות כחלק ממכלול הסכמות של בני הזוג בהסכם גירושין, והדבר יכול להיות כהסכמה על המזונות בלבד. 

כמה משלמים בהסכם מזונות

גובה דמי המזונות משתנה ממקרה למקרה וכן מערכאה שיפוטית אחת לשנייה שתדון בעניין תביעת מזונות ילדים.

כך למשל בית המשפט למשפחה לא יחייב מזונות במשמורת משותפת, ואילו בית הדין הרבני יחייב מזונות במשמורת משותפת בפרט אם מדובר בילדים קטנים.

כך שקשה לענות בתשובה חד משמעית מה גובה דמי המזונות שמומלץ לכתוב בהסכם מזונות, אך באופן כללי ניתן לומר שבמשמורת שאינה משותפת המקובל לפסוק בין 1,200 ₪ ל 1,400 ₪.

תשלום זה אינו כולל תשלום עבור הוצאות חינוך ורפואה בהם חולקים ההורים בשווה בהוצאות, וכן תשלום עבור מדור ככל וישנה הוצאה שכזו.

כמובן שבני הזוג שמבקשים לערוך הסכם עליהם לגלות גמישות והתחשבות ביכולתו הכלכלית של כל אחד מההורים.

צריך לציין כי לצערי אני נתקל במקרה בו האב התחייב בהסכמה על מזונות גבוהים כשהוא אינו יכול לעמוד ביכולת הכלכלית, דבר שגורר הליכים של הוצאה לפועל, כשבמקרה קיצון האב נאלץ לשלם מזונות בכלא.

לכן אין למהר ולחתום על ההסכם רק לאחר שהפעלתם שיקול דעת וראיתם כי אכן אתם יכולים לעמוד בתשלום אותם אתם מתחייבים.

הסכם מזונות אישה 

כל זמן שבני הזוג נשואים קיימת חובה על הבעל לפרנס את האישה ולדאוג לרווחתה הכלכלית, בפרט במקרה בו הבעל משתכר בשכר גבוה ואילו האם אינה עובדת למלאכתה כשהיא עסוקה בגידול הילדים.

אך חוסר הידיעה כמה מזונות משלמים לאישה מקשה על שלום הבית של בני הזוג במקרים מסוימים, ולכן קיים יתרון להגעה להסכם מזונות.

בהסכם מזונות מסדירים בני הזוג כמה הבעל יצטרך לתת כל חודש לאישה כדמי מזונות כל זמן שהאישה אינה עובדת.

כשאתם עורכים הסכם מזונות אישה מומלץ לתת את הדעת להתפתחויות כלכליות שעלול להיות במהלך שנות הנישואין, כמו פיטורים מעבודה, הוצאות שאינם צפויות, וכדומה.

הסכם זה אתם יכולים לערוך לפני הנישואין, אך גם במקרה ולא ערכתם הסכם לפני הנישואין, עדיין אתם יכולים לערוך הסכם לאחר הנישואין.

לרוב בני הזוג יסדירו את ההסכם יחד עם הסכמים נוספים הקשורים לחלוקת רכוש בין בני הזוג במקרה של גירושין, ולכן הסכם זה ייקרא הסכם ממון בין בני זוג.

מי עורך הסכם מזונות

את ההסכם ניתן לערוך ללא סיוע של עורך דין לגירושין או טוען רבני, אלא ניתן להוריד הסכם לדוגמה מהאינטרנט.

אך המלצתי לברוח מכך כמו מאש, הסיכון הגדול שאתם עלולים לחתום על הסכם שלא באמת מסדיר את ההסכמות כפי שסיכמתם, עלול לעלות לכם ביוקר.

 למשרדינו הגיעה אב שחתם על הסכם מזונות שפירט את כל ההתחייבויות של האב, אך בטעות נשכח לכתוב מתי לא משלמים מדור.

אין ספק כי מדובר בעוגמת נפש גדולה במיוחד, בפרט שאכן לפי הדין האב היה פטור מתשלום המדור, אך העובדה כי דבר לא נרשם בהסכם, עמד לבעל לרועץ.

לכן, יש לפנות לטוען רבני שמכיר היטב את כל החוקים וההלכות של בית הדין הרבני בכדי שהוא יערוך עבורכם הסכם מקיף ומושלם. 

אישור הסכם של מזונות 

הסכם מזונות בדומה להסכם שלום בית ולחילופין גירושין אינו בתוקף כל זמן שערכאה שיפוטית לא אישרה את ההסכם.

כך שלמרות שחתמתם על הסכם המסדיר את מזונות האישה או הילדים, אין לכך כל תוקף עד לאישור ההסכם.

הערכאה השיפוטית תאשר רק לאחר שהיא הבינה כי תשלום המזונות הולם את צרכיו של הילד והדבר מתאפשר מבחינה כלכלית של ההורים.

ביטול הסכם מזונות

במקרה בו ערכתם הסכם מזונות שאושר בבית הדין הרבני או בבית המשפט, אין כל אפשרות לחזור בכם מההסכם, רק אם תוכיחו כי קיימת סיבה מיוחדת לבטל את ההסכם כגון במקרה של כפייה, עושק, רמייה.

למרות זאת ככל ונוצר שינוי נסיבות מהותי, כגון שהוגשה תביעה לשינוי משמורת, או שהכנסות ההורים השתנתה באופן מהותי ניתן להגיש תביעה לבטל את ההסכם.

עליכם לדעת מראש כי לא במהרה בית הדין ימהר להכריז כי אכן קיימת שינוי נסיבות מהותי, לרוב בקשה לביטול ההסכם תידחה לפעמים תוך כדי חיוב בהוצאות, כך שעליכם לבסס משפטי את העילות שבגינם אתם מבקשים לבטל את ההסכם.

 

צפו בסרטון בנושא: הסכם מזונות – כל מה שצריך לדעת

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

דילוג לתוכן