האם אפשר לעשות פתיחת תיק גירושין בבית משפט?

פתיחת תיק גירושין בבית משפט

פתיחת תיק גירושין בבית משפט או פתיחת תיק ברבנות? זה היא השאלה שמעסיקה את הזוגות שמבקשים להתגרש.

שמועות מסוימות אומרות כי לגבר יותר טוב לפתוח תיק גירושין ברבנות כיון שזכויות הגבר בגירושין הינם יותר ברבנות, ואילו לנשים עדיף לפתוח תיק גירושין בבית משפט, שכן זכויות האישה בגירושין הינם יותר בבית משפט, אך האם יש דברים בגו, או שמדובר בשמועות שאין להן על מה להתבסס.

פתיחת תיק גירושין בבית משפט – אין היתכנות

ובכן, אין כל אפשרות לבצע פתיחת תיק גירושין בבית משפט לבני זוג יהודים, אין כל הבדל אם הנישואין היו כדת משה וישראל ברבנות, או שהנישואין היו נישואין אזרחיים בחו"ל, בכל מקרה אין אפשרות לפתוח תיק גירושין בבית משפט.

כמו כן אין הבדל אם בני הזוג מבצעים הסכם גירושין בהסכמה, או שהם עושים הליך גירושין מסורבל שלא בהסכמה.

רק במקרה בו מדובר בנישואי תערובת, כלומר שאחד מבני הזוג הינו יהודי ואילו בן הזוג השני אינו יהודי, ניתן לבצע פתיחת תיק גירושין בבית משפט.

פתיחת תיק גירושין בבית משפט – מתי ישנה היתכנות 

אז למה אנו שומעים את השאלה האם עדיף לפתוח תיק גירושין ברבנות או בבית משפט? מה הוא המושג של "מירוץ סמכויות" אם אין היתכנות בכלל לבצע פתיחת תיק גירושין בבית משפט?

התשובה לכך שמרוץ הסמכויות אינו מתייחס לתביעת גירושין, אלא לדברים הכרוכים לתביעת הגירושין.

בין התביעות הכרוכות לגירושין ניתן למנות את תביעת הכתובה, תביעה לחלוקת רכוש בין בני זוג, תביעת מזונות אישה, וכן משמורת ילדים.

תביעות אלו יכולות להיות מוגשות לבית הדין הרבני בכרוך לתביעת הגירושין, ויכולות להיות מוגשת לבית המשפט למשפחה.

הכלל הוא שהערכאה הראשונה שקיבלה את התביעה היא תהיה מוסמכת לדון בתביעות הצדדים ולא יהיה ניתן להעביר את הסמכות לערכאה אחרת.

מסיבה זו זה ישנה חשיבות מרובה להיות הראשונים שפותחים את התיק, בכדי שתוכלו לבחור בערכאה המתאימה עבורכם שתכריע בסכסוך בין בני הזוג.

תיקים שבית המשפט יכריע

כשאנו רוצים להבחין באלו נושאים תהיה הסמכות לבית המשפט להכריע בסכסוך בין בני זוג , הרי שניתן לומר שמדובר בשני האפשרויות.

אפשרות אחת שבית המשפט יהיה מוסמך להכריע הוא כאשר בית המשפט זכה במרוץ הסמכויות על ידי שאחד מבני הזוג הגיש את התביעה.

אך בחלק מהתביעות אין צורך למהר להגיש את התביעה ולהקנות לו סמכות מכוח מרוץ הסמכויות, אלא לבית המשפט יהיה סמכות להכריע בכל מקרה.

המדובר בתביעת מזונות ילדים וההכרעה כמה מזונות משלמים במשמורת משותפת אשר נמצא בסמכותו היחידה של בית המשפט לענייני משפחה, גם אם אחד מבני הזוג הגיש את התביעה ברבנות.

אך יחד עם זאת ככל ושני בני הזוג מבקשים מבית הדין הרבני שהוא שיכריע בעניין מזונות הילדים, הרי שבית הדין הרבני יהיה מוסמך לדון בתביעת מזונות ילדים.

תיקים שבית המשפט לא יכריע 

במקרה בו אחד מבני הזוג מיהר והגיש תביעת גירושין כרוכה בבית הדין הרבני לפני שבן/ת הזוג ביצעו פתיחת תיק גירושין בבית משפט, לבית הדין הרבני תהיה סמכות לדון בכל הכרוך לתביעת הגירושין.

אלא שישנן תביעות בהם בית הדין הרבני הוא שיכריע גם במקרה בו שני בני הזוג הביעו את הסכמתם המפורשת שבית המשפט למשפחה הוא שיכריע.

בין התביעות ניתן למנות מתי אישה מאבדת כתובתה, תביעה להכריז על האישה כאישה מורדת, כך שאם אין לכם רכוש וילדים אין מה למהר לפתוח את התיק הגירושין, שכן בלאו הכי בית הדין ידון בתביעות.

אם כי שיש לסייג שבמקרה בו קיימת עילה לכך שהאישה זכאית למזונות אישה, הרי שבהחלט ישנו משקל לפתיחת תיק גירושין באופן המוקדם ביותר.

פתיחת תיק גירושין בבית משפט – לאיזה בית משפט

בעבר זוגות שבקשו להתגרש והיה ביניהם חילוקי דעות על תביעה לשינוי משמורת ילדים, או תביעה על כמה משלמים מזונות, היה עליהם לפנות לבית המשפט המחוזי.

דבר זה עורר קושי רב, שכן בבית משפט קיימת זכות ערעור כשם שבבית הדין קיים זכות ערעור לבית הדין הרבני הגדול, כשבמקרה זה הערעורים היו מופנים לבית המשפט העליון, והדבר ייצר עומס כבד.

לפני שנים חוקקו חוק שקבע כי נושאי חילוקי הדעות בין הצדדים של בני הזוג יתנהלו בבית משפט מיוחד שמכונה בית המשפט לענייני משפחה, כשמעמד בית המשפט למשפחה הינו כבית משפט שלום.

ערעור כנגד החלטת בית המשפט השלום יש להפנות לבית המשפט המחוזי שיכריע בערעור, כשרק לאחר פסק דין בערעור בפני בית המשפט המחוזי יהיה ניתן להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון.

הבחירה בין בתי המשפט לעיני משפחה השונים תיקבע בהתאם למקום המגורים האחרון של בני הזוג, כך למשל אם בני הזוג התגוררו בתל אביב, עליהם לבצע פתיחת תיק גירושין בבית משפט לענייני משפחה בתל אביב.

תיק גירושין בבית משפט בדלתיים סגורות

לא פעם משרדינו נתקל בקושי של אחד מבני הזוג לנהל את ההליך מתוך חשש כי חומרים סודיים ידלפו החוצה.

אף שלא מדובר ב"סודות מדינה", אך כיון שמדובר בנושא אינטימי ורגיש בו מתקיים בירור האם קיימת הוכחת בגידה בהליך גירושין וכו', לכן לרוב הדיון בבית הדין יתקיים בדלתיים סגורות.

רק במקרה בו הוכרז כי בתיק יש מסורבות גט בהלכה, יאפשר בית הדין את פרסום שמו של סרבן/ת גט. 

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות?

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות?

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות לגירושין? מה הם העליות הכרוכות בגירושין מלבד פתיחת תיק גירושין ברבנות? שאלות אלו הינן שאלות שנתקלים בהם בני זוג אשר

קרא עוד »
תביעת גירושין שנדחתה

מקח טעות בנישואין

מקח טעות בנישואין שונה מעילה לגירושין במספר דברים, במאמר זה נסביר מהן ההשלכות של מקח טעות, ומתי בית הדין הרבני ייעתר לבקשתכם להכריז על בטלות

קרא עוד »
איפה כדאי לפתוח תיק גירושין

תלונות שווא

תלונות שווא בין בני זוג הינו דבר שנהיה נפוץ לאחרונה לאחר שאחד מבני הזוג מקבל ייעוץ שאינו מקצועי על ידי עורך דין שאינו בקיא בדיני

קרא עוד »
הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון לאחר נישואין זהה בעיקרו להסכם ממון שלפני הנישואין, כשהמטרה בשניהם הוא להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה וחלילה הנישואין לא יצלח.

קרא עוד »
דילוג לתוכן