תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין

תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין

מתי יהיה מומלץ לאחד מבני הזוג להגיש תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין, ומה הם היתרונות של תביעה זו על פני תביעת גירושין, על כך ועוד במאמר שלפנינו.  

תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין מה משמעותה

תביעה לשלום בית הינה תביעה בה אחד מבני הזוג מבקש מבית הדין לחייב את בן/ת הזוג לפנות לטיפול זוגי בכדי לשקם את חיי הנישואין.

תביעת גירושין הינה תביעה בה אחד מבני הזוג מגיש תביעה לחייב את בן/ת הזוג להתגרש, וככל והדבר ייתקל בסירוב של בן/ת הזוג, להכריז על כך כסרבנות גט.

אך מהי תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין, שכן לכאורה אם ישנה בקשה לשלום בית אז לשם מה יש להגיש תביעת גירושין, ואם המטרה היא להגיש תביעה להתגרש, לשם מה מוגשת תביעת שלום בית.

אלא שלפעמים רצונו של המגיש את התביעה אינה חד משמעית, כיון שמחד יש מקום לנסות ולשקם את חיי הנישואין, אך מאידך ככל והדבר לא יצלח, הרי שישנה תביעה להתגרש.

במילים אחרות ניתן לומר כי התביעה היא אחת מהשתיים, או שיהיה שלום בית או גירושין, אך להותיר את המצב כמו שהוא בו בני הזוג הינם נשואים, אך מאידך אינם מקיימים זוגיות תקינה, הדבר אינו מקובל.

הסמכות בחוק לתביעת שלום בית ולחילופין גירושין

לבית הדין קיימת סמכות לדון בתביעת שלום בית וכן בתביעת הגירושין, אך האם ניתן לבית הדין סמכות לדון בתביעה לשלום בית ולחילופין גירושין, או שכיון שמדובר בתביעות סותרות אין לבית הדין את הסמכות.

התשובה לכך נכתבה בבג"ץ 6334/96  לאה אליהו נ' בית הדין הרבני האזורי בתל אביב בה נפסק כי אין כל פגם בכך שהתביעה מוגשת בצורה של לחילופין.

בתי הדין הרבניים במספר פסקי דין אימצו דעה זו, כשהם מבהירים באופן ברור כי אין בכך כל פסול בהגשת תביעה שכזו.

אלא שבמקרה בו המגיש את תביעת שלום בית ולחילופין גירושין מסרב לתת את הגט למרות שבית הדין הרבני חייב אותו לתת את הגט, הרי שלפי חוקי הגירושין יהיה ניתן לשלול מהאיש את הזכות להגיש את התביעות הכרוכות לתביעת הגירושין.

הסיבה לתביעת גירושין בתביעת שלום בית או גירושין

ישנם מספר סיבות להגשת תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין ולא להסתפק בהגשת תביעה לשלום בית:

  • רצונו הכנה של אחד מבני הזוג להתגרש ככל ואכן שלום הבית לא יצלח.
  • הרצון להקנות לבית הדין הרבני את הסמכות לדון בתביעות הכרוכות לגירושין כמו למשל ההכרעה כמה משלמים מזונות ילדים במשמורת משותפת, בכדי שיהיה ניתן לכרוך תביעות אלו יש צורך להגיש תביעת גירושין.
  • תביעת גירושין תיחשב כ"מועד הקרע" כשבית הדין יערוך את חלוקת הרכוש בין בני הזוג לפי חוק חלוקת רכוש בין בני זוג, דבר שיכול להשפיע רבות על אופן חלוקת הרכוש. 

יתרונות של תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין  

בעל המבקש להתגרש נמצא בדילמה קשה מאוד, מחד הוא מבקש להתגרש לאחר שנמאסו עליו חיי הנישואין, או משיקול של מירוץ הסמכויות, אך מאידך הוא יודע כי הגשת תביעת גירושין תקנה לו "נקודה שחורה" כביכול חיי הנישואין הסתיימו בגלל מעשיו.

מסיבה זו הבעל מגיש תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין כאשר הוא מבקש לאכול את העוגה ולהשאירה שלימה, שכן מחד הוא תובע גירושין ומאידך הוא מצהיר כי הוא רוצה שלום בית.

כך הבעל יכול ליהנות משני העולמות גם להתגרש וגם לזרוק את האשמה כלפי האישה.

חשוב לציין כי גם נשים פועלות באופן דומה בהם הן חוששות כי יינתן הכרעה מתי האישה נחשבת מורדת, ולכן הן מעדיפות לתבוע שלום בית ולחילופין גירושין, כך שסירוב הבעל לעשות שלום בית יעמוד לו לרועץ בתביעת הכתובה.

החסרונות של תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין

החיסרון המרכזי של תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין הוא החשש שמא המגיש את התביעה יימצא את עצמו לא עם שלום בית ולא עם גירושין.

הסיבה לכך היא משום שבית הדין ינסה להערים קשיים על התובע בשאלה "אתה רוצה להתגרש" אתה רוצה שלום בית" הכל בניסיון שייפלט אמירה אני רוצה רק שלום בית.

אמירה אני רוצה שלום בית תעמיד בסכנה את תביעת הגירושין והכריכה המלווה לתביעה, שכן ככל ותביעת הגירושין לא הוגשה בצורה כנה, אלא מתוך ניסיון להרוויח בהליך המשפטי בשאלה האם גירושין ברבנות או בית משפט, הרי שלא ניתן לכרוך לתביעה זו.

בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון ניתן לכרוך את התביעות לתביעת שלום בית רק במקרה בו הוגשה תביעת גירושין מתוך כוונה אמיתית להתגרש, ולא מתוך מטרה להקנות לבית הדין הרבני סמכות לדון בנושאים הכרוכים לתביעת הגירושין.

אמירה חדה כי אני רוצה להתגרש, אף היא תעמיד בסכנה את תביעת שלום הבית, שכן הדבר יתברר כי תביעת שלום הבית אינה כנה אלא נעשית מתוך ניסיון סחיטה, כך שהדבר ממילא ישפיע על תביעת הכתובה.

הניסיון להלך "בין הטיפות" אינה מלאכה פשוטה, ולכן עורכי הדין לא יתנו לכם עצה להגיש תביעה שכזו, אך משרדינו טוען רבני יהודה אבלס סבור כי בהחלט ניתן לעשות שימוש בתביעה זו, שכן לאחר הדרכה מקצועית בהחלט ניתן לצלוח את התביעה.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

הסכם ממון סטנדרטי

מה זה הסכם ממון סטנדרטי?

בניגוד להסכם ממון מורכב ישנם זוגות שחושבים שבהסכם ממון סטנדרטי ניתן לחסוך בעלות עריכת ההסכם על ידי טוען רבני או עורך דין לגירושין, וניתן לערוך

קרא עוד »
כמה עולה לפתוח תיק ברבנות?

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות?

כמה עולה לפתוח תיק ברבנות לגירושין? מה הם העליות הכרוכות בגירושין מלבד פתיחת תיק גירושין ברבנות? שאלות אלו הינן שאלות שנתקלים בהם בני זוג אשר

קרא עוד »
מה זה הסכם ממון

מה זה הסכם ממון?

לא רבים מבני הזוגות המבקשים להינשא יודעים מה זה הסכם ממון ובוודאי שלא כולם יודעים את החשיבות של עריכת הסכם ממון. לאחר קריאת מאמר זה

קרא עוד »
דילוג לתוכן