איך עושים חישוב דמי מזונות?

חישוב דמי מזונות

רוצים להגיש תביעת מזונות ילדים אבל אינכם יודעים כיצד עושים חישוב דמי מזונות? האם ישנו הבדל בחישוב דמי מזונות בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט למשפחה? מתי ייפסקו דמי מזונות מינימליים? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

חישוב דמי מזונות בהיסטוריה

קיים הבדל מהותי בין החישוב של דמי מזונות כפי שהיה נהוג בעבר לבין החישוב של דמי מזונות כיום, הבדל זה קיים בעיקר בבתי המשפט, אך לאחרונה בית הדין הרבני גם כן התחיל לקבל את השינוי.

בעבר חישוב דמי מזונות נעשה ללא כל קשר האם יש משמורת משותפת או שהאם הינה משמורנית יחידה והאב נהנה מהסדרי שהות בלבד.

כמו כן לא נתנו משקל רב לגובה ההשתכרות של האם, אלא שבכל מקרה בתי המשפט היו נוהגים לפסוק חיוב מזונות כנגד האב בלבד.

דבר זה גרם שהאבות היו קורסים מבחינה כלכלית, כשבחלק מהמקרים הפסיקה של גובה דמי המזונות לא אפשרו לאב לחיות בכבוד עם המשכורת הדלה שנשאר לו.

חשוב להדגיש כי גם בעבר וגם כיום אין הבדל מי ביצע את פתיחת תיק הגירושין ברבנות, כשהשאלה של המזונות אינה מושפעת האם האישה מורדת או לא.

חישוב דמי מזונות לאחר בע"מ 919/15

המהפך בחישוב דמי המזונות נעשה לאחר שבית המשפט העליון בפסק דין בע"מ 919/15 קבע כי האב והאם חייבים לשאת בנטל הכלכלי של גידול הילדים באופן שווה.

כלומר אין עוד מצב שהאב קורס כלכלית ואילו האם תוכל להמשיך לחיות בעושר, אלא האב והאם ישלמו מזונות באופן שוויוני.

כך שאם נרצה לעשות חישוב דמי מזונות לאחר פסיקת בית המשפט העליון, יהיה עלינו לחשב את גובה השכר של האם אל מול גובה השכר של האב.

כלומר במקרה בו האם משתכרת בשכר גבוה יותר מהאב, או שהאישה זכתה בתביעת הכתובה ולכן יש לה כסף רב, הרי שהאישה תצטרך לשאת בהוצאות המזונות יותר מאשר האב נצרך.

כמובן שבחישוב של תשלום המזונות יש לקחת בחשבון את הסדרי השהות של הילדים, שכן ככל והאם שוהה זמן רב יותר עם הילדים, הרי שהאם משלמת את המזונות בזמן שהילדים שוהים אצלה.

אב שירצה להפטר מתשלום מזונות ידרוש משמורת משותפת מתוך תקווה שבית המשפט יכריע כי הוא פטור מתשלום מזונות ילדים מעבר להוצאות שהאב נאלץ לשלם לילדים בעת שהותם אצלו.

גיל הילדים כשיקול בגובה דמי המזונות

הלכת בית המשפט העליון שקבעה כי האם והאב חייבים לשאת בנטל באופן שוויוני נקבעה על ילדים מעל גיל 6, שבזה החיוב לשלם הוא רק מדין צדקה, אך מה עושים במקרים בהם מדובר בילד מתחת לגיל 6?

התשובה לכך אינה אחידה בבתי המשפט ישנם שופטים שסבורים כי יש להחיל את הלכת בית המשפט העליון גם אם מדובר בילדים מתחת לגיל 6, אך ישנם שופטים שסבורים כי הלכה זו נאמרה רק לאחר גיל 6, כך שלמעשה ישנם יותר זכויות לאישה בגירושין.

אלא שגם לדעת השופטים הסבורים שהלכת בית המשפט העליון לא נאמרה על ילדים מתחת לגיל 6, החיוב שייפסק על הילדים הקטנים מתחת לגיל 6 יהיה בתוקף עד שהילדים יגיעו לגיל 6, שכן לאחר מיכן יהיה צורך לעשות חישוב דמי מזונות חדש בו האם תצטרך אף היא לשאת בנטל הכלכלי.  

חישוב דמי מזונות בבית הדין הרבני

כשניתנה ההלכה של בית המשפט העליון שהאב והאם חייבים באופן שווה בשווה הייתה ביקורת קשה על כך בבית הדין הרבני.

בית הדין הרבני סבר שאין זכויות לגבר בגירושין, ולכן האחריות חלה על האב בלבד ללא כל קשר להיקף ההכנסות של האם.

אלא שלאחרונה ניתנו מספר פסקי דין של בתי הדין הרבניים כשהעיקרי ביניהם הוא של הרב אריאל אליהו שליט"א מבית הדין הרבני האזורי בנתניה בו הוא מאריך כי חישוב דמי מזונות שנעשה הינו מוטעה.

לדעתו גובה דמי המזונות כפי שנהוג לפסוק בבתי הדין הינו סכום מוגזם ומופקע וכי בהחלט יש להתחשב בהכנסות האם.

פסקי דין אלו הגיעו לערעור בבית הדין הרבני הגדול שם התקבל הערעור ונקבע כי אין לשנות מהמסורת הנהוגה לחייב את האב במזונות ילדים.

דבר זה יצר שאבות מבקשים שבית המשפט יכריע בחישוב דמי המזונות ואילו הנשים מעדיפות שבתי הדין הרבניים הם שיכריעו כמה משלמים מזונות.

חישוב מזונות בשלושה ילדים

במקרה בו לבני הזוג ישנם מספר ילדים, הרי שלא יהיה ניתן להכפיל את דמי המזונות עבור ילד במספר הילדים, שכן עלות גידול ילד אחד מתוך שלושה ילדים אינו כעלות של גידול ילד אחד בלבד.

הכלל בזה הוא ש"נר לאחד נר למאה", כלומר ישנם צרכים משותפים כמו הוצאות החזקת המדור, שאינו גבוה יותר בגלל שבחדר שוהים עוד ילדים, אך מאידך ישנם צרכים שכל ילד במשפחה צורך, לדוגמה: ביגוד, אוכל.

 לכן חישוב דמי מזונות בשלושה ילדים יהיה נמוך מחישוב של דמי מזונות עבור ילד אחד, אך בסך הכללי האב יצטרך לשלם מזונות גבוהים יותר  מאשר עבור ילד אחד.

חשוב לציין כי ישנם עוד מספר פרמטרים שיכולים להשפיע על חישוב גובה המזונות, ולכן מומלץ ליצור קשר עם טוען רבני יהודה אבלס בכדי שהוא יסיע לכם לערוך את תחשיב דמי המזונות בהתאם למקרה הספציפי שלכם.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך מתחילים הליך גירושים

איך מתחילים הליך גירושים?

החלטתם להתגרש אך אתם לא יודעים איך מתחילים הליך גירושים? למי פונים? מה צריך לעשות? מאמר זה יעשה לכם סדר צעד אחר צעד, כדי שתוכלו

קרא עוד »
איך פותחים תיק ברבנות

איך פותחים תיק ברבנות?

איך פותחים תיק ברבנות בצורה נכונה הינה שאלת המפתח להצלחה בתיק שלכם, ולכן קיימת חשיבות רבה לפתוח תיק ברבנות בצורה נכונה, כך שבסופו של ההליך

קרא עוד »
Call Now Button
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן