היכן מגישים תביעת גירושין?

היכן מגישים תביעת גירושין

תביעת גירושין יכולה להיות בהסכמה והיא יכולה להיות גם שלא בהסכמה, אין ספק כי הליך גירושין בהסכמה קל בהרבה מהליך גירושין שלא בהסכמה, אך גם במקרה שאין הסכמה בין בני זוג, ניתן לפתוח תיק גירושין ברבנות.

במאמר זה נעשה סדר בשאלה מה עושים כאשר אחד מבני הזוג רוצה להגיש תביעה להתגרש ואילו בן/ת הזוג מתנגד/ת, היכן מגישים את התביעה להתגרש, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

תביעת גירושין ברבנות

תביעת גירושין יכולה להיות אך ורק ברבנות, לא ניתן להגיש תביעה להתגרש בבית המשפט למשפחה גם במקרה בו שני בני הזוג רוצים שהגירושין יתבצע בבית משפט למשפחה.

גם במקרה בו אחד מבני הזוג הצליח במאבק סמכויות להוביל את חלוקת הרכוש לבית המשפט למשפחה, הרי שתביעת הגירושין תמיד תהיה בבית הדין הרבני.

חשוב לציין כי גם במקרה בו בני הזוג נישאו נישואין אזרחיים בחו"ל, הרי שהגירושין יהיה ברבנות, למרות שהנישואין אינם חלים לפי הדין העברי.

באיזה רבנות יש להגיש תביעה להתגרש

בישראל קיימים כ-10 בתי דין רבניים אשר הם אחראים על נושא נישואין וגירושין, אך האם ניתן לבחור היכן להגיש תביעת גירושין או שהדבר קבוע מראש.

התשובה לכך שלרוב יהיה ניתן להגיש תביעה להתגרש לבית הדין הרבני הקרוב לאזור מגוריכם האחרון, כלומר ככל והתגוררתם בתל אביב, הרי שיש לפתוח תיק גירושין ברבנות תל אביב.

במקרה בו קיימת סיבה מיוחדת שמצדיקה שינוי במקום הרבנות, ניתן להגיש בקשה לבית הדין לשנות את מקום הדיון, והדבר יהיה מסור לשיקול דעת בית הדין.

יש לציין כי למשל בתל אביב קיימים מספר לא מבוטל של הרכבים שיושבים ודנים בתביעת הגירושין, ואין יכולת לבחור לאיזה הרכב אתם מבקשים להיות שייכים.

הבחירה להרכב נעשה על ידי פעולת מחשוב באופן אקראי כך שאין מקום לבקש מהמזכיר את ההרכב של הדיינים שאתם רוצים להתדיין בפניו.

תביעת גירושין בהסכמה

במקרה בו בני הזוג הגיעו להסכמה ולהבנה כי חיי הנישואין באו אל קיצם ושניהם מבקשים להתגרש, או במקרה בו בני הזוג מבקשים לדעת איך להתגרש יפה, עליהם לערוך הסכם גירושין מפורט בו יוסדרו כל חילוקי הדעות בין הצדים.

ישנם מקרים בהם לא כל הנושאים הגיעו לידי פתרון כמו למשל השאלה האם חלוקת הרכוש תהיה לפי חוק חלוקת רכוש בין בני זוג או שאלות נוספות.

במקרים אלו המלצתי להעלות בכל זאת את הדברים המוסכמים על גבי הכתב ולציין כי בנושא חלוקת הרכוש בית הדין יידון לאחר תביעת הגירושין.

בית הדין הרבני לרוב יאשר את ההסכם ולא ישלח את הצדדים לטיפול זוגי לאחר שהוא יראה כי אכן אין מקום לשקם את התא המשפחתי.

משך הזמן בו בני הזוג ייאלצו להמתין עד לסידור הגט, לרוב יהיה משך תקופה של כחודש, זמן קצר בהרבה ממקרה בו מוגשת תביעת גירושין שלא בהסכמה.

תביעה להתגרש מול תביעת שלום בית

במקרה בו אחד מבני הזוג מסרב להתגרש והוא מערים קשיים בתביעת הגירושין, הרי שעליכם להגיש תביעת גירושין שלא בהסכמה.

במקרה זה יהיה עליכם להציג בפני בית הדין עילות גירושין שמצדיקה את תביעתכם להתגרש, כך שלא ניתן להגיש תביעה רק בגלל שאחד מבני הזוג אומר אני רוצה להתגרש.

בית הדין אכן יבחן את תביעתכם להתגרש מול תביעת שלום בית שהגיש בן/ת הזוג, האם התביעה לשלום בית הינה כנה, האם העילה שהגשתם אכן מצדיקה לחייב את בן/ת הזוג להתגרש.

לאחר שבית הדין יפסוק כי יש חובה להתגרש, ואחד מבני הזוג אינו מוכן לציית להחלטת בית הדין, הדבר ייחשב כסרבנות גט, ויהיה ניתן להפעיל סנקציה קשה כנגד סרבן הגט.

תביעת גירושין כרוכה

לתביעת הגירושין ניתן לכרוך תביעות נוספות אשר יידונו בבית הדין הרבני, כגון תביעה למשמורת ילדים, מזונות אישה, מזונות ילדים, חלוקת רכוש.

לשם כך יש להגיש תביעת גירושין כנה כלומר שאכן המגיש את התביעה להתגרש, אכן רוצה באמת ובתמים להתגרש, ואין מטרתו רק בכדי להקנות את הסמכות לדון בדברים הכרוכים לגירושין לבית הדין הרבני.

כמובן שאת התביעות הכרוכות ניתן להגיש לבית הדין רק במקרה בו לא הוגשה תביעה זו בבית המשפט, שכן ככל וקדמה תביעה בעניין זה בבית המשפט, הרי שלא יהיה ניתן לכרוך את התביעה לגירושין בבית הדין הרבני.

גירושין על ידי טוען רבני

אולי חלק מהזוגות אינם יודעים מה זה טוען רבני, אך חשוב לדעת כי במדינת ישראל ניתן לשכור את שירותיהם של הטוענים הרבניים בדיוק כשם שניתן לשכור את שירותיו של עורך דין למשפחה.

אלא שלטוען רבני קיים יתרון מובהק על פני עורך דין, בכך שטוען רבני למד היטב את הדין העברי ואילו עורך דין לא למד את הדין העברי.

במקרים בהם תביעת הגירושין מבוססת על השאלה מתי אישה נחשבת מורדת, או שיש הוכחת בגידה בהליך גירושין, קיימת חשיבות רבה לפנות לטוען רבני מומלץ בכדי שהוא יבנה לכם את האסטרטגיה הנכונה המתאימה לתיק שלכם.

צפו בסרטון היכן מגישים תביעת גירושין? מאת טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

חוק המזונות

מה דינה של אישה בוגדת

אישה בוגדת עלולה להפסיד זכויות רבות בבית הדין הרבני בהליך תביעת גירושין, במאמר זה נעשה סדר מה בדיוק הזכויות שאישה בוגדת תפסיד בהליכים בבית הדין

קרא עוד »
הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הסכם חלוקת רכוש יכולה להיעשות לפני הגירושין כשבמקרה זה הסכם זה יקרא הסכם ממון לפני הנישואין, והסכם זה יכול להיעשות בבני זוג שיודעים איך מתגרשים

קרא עוד »
מה זה הסכם ממון

מה זה הסכם ממון?

לא רבים מבני הזוגות המבקשים להינשא יודעים מה זה הסכם ממון ובוודאי שלא כולם יודעים את החשיבות של עריכת הסכם ממון. לאחר קריאת מאמר זה

קרא עוד »
דילוג לתוכן