תביעה למשמורת ילדים – הדברים שלא ידעתם

תביעה למשמורת ילדים

תביעה למשמורת ילדים הדברים שלא ידעתם

תביעה למשמורת ילדים הינה התביעה המשמעותית ביותר של בני הזוג המבקשים להתגרש, החשש הגדול של מה יהיה עם טובת הילדים אינה נותנת מנוחה לבני הזוג.

ישנם הורים שמבקשים למנוע מהילדים הקטנים את הסבל הגדול של הפירוד בין האב לאם, ולכן הם מעדיפים שלא לפתוח תיק גירושין על ידי עורך דין רבני, אך במקרים רבים אין כל מנוס מאשר פירוק התא המשפחתי.

במקרים אלו חשוב לתת את הדעת כיצד מגישים תביעה למשמורת ילדים בלא שהדבר יעשה פגיעה מהותית בטובת הילדים.

תביעה למשמורת ילדים או הסכם משמורת ילדים 

ניתן להסדיר את נושא הסדרי השהות והסדרי הראיה של הילדים באחת משתי האפשרויות, האחת הגשת תביעת משמורת ילדים בבית הדין הרבני או בבית המשפט למשפחה, השנייה עריכת הסכם משמורת ילדים.

ככל ואתם בוחרים ללכת על "מסלול" של הגשת תביעה למשמורת ילדים, ככל הנראה ההליך יהיה מורכב ומסובך, לא כן במקרה בו אתם בוחרים ללכת במסלול של הסכם משמורת ילדים, הרי שיהיה מדובר בהליך קצר.

לצורך הגשת הסכם משמורת ילדים עליכם לערוך הסכם מסודר בו יהיו מפורט הסדרי השהות של הילדים אצל ההורים.

לרוב הסכם משמורת ילדים יהיה כחלק מהסכם גירושין כולל, כלומר בהסכם הגירושין בהסכמה יפורטו גם עניני הרכוש של בני הזוג, וגם נושא משמורת הילדים.

אך צריך לדעת, כי הסכם למשמורת ילדים אינו סוף פסוק, שכן מטבע הדברים חלים שינויים מהותיים אצל הילדים, דבר אשר יש בו בכדי להשפיע על אופן הקשר של ההורים, כך שבהחלט יהיה ניתן להגיש בעתיד תביעה לשינוי משמורת.

מי מקבל את משמורת הילדים 

המלחמה על משמורת הילדים אינה פשוטה, האב יטען מחד כי הוא זכאי להיות משמורן ולכל הפחות יש לאפשר לילדים להיות במשמורת משותפת, מאידך האם תטען כי האב אינו יכול להיות משמורן.

הכיצד יידע בית הדין הרבני או בית המשפט להכריע האם הצדק עם האב ויש לאפשר לו להיות משמורן, או שמא יש להישמע לאישה המתנגדת למשמורת האב.

במקרים אלו בית הדין הרבני ימנה פקידת סעד המתמחה בסדרי דין בכדי שהיא תיתן לבית הדין תסקיר וחוות הדעת מי לטעמה מומלץ שיהיה משמורן.

לחוות הדעת של העובדת סוציאלית קיימת חשיבות רבה, שכן הדיינים והשופטים אינם מודעים מה היא טובת הילד, רק על ידי גורמי מקצוע.

לכן חשוב מאוד להתאמץ שחוות הדעת של פקידת הסעד תהיה באופן חיובי כלפיכם, למרות שניתן גם לתקוף בסיוע טוען רבני לגירושין את עמדת פקידת הסעד ככל והעמדה שהיא נקטה הינה שלילית כלפיכם.

תביעה למשמורת ילדים שיקול בתביעת מזונות ילדים 

לצערנו אנו עדים לתופעה בה מוגשת תביעה למשמורת ילדים, כשהשיקול המרכזי במשמורת הילדים אינה מה היא טובת הילדים, אלא השיקול המנחה הוא כמה משלמים מזונות.

האב המבקש שיהיה דמי מזונות מינימליים מבקש להיות משמורן משותף רק בכדי להגיש תביעה להפחתת מזונות, ומנגד האם שמבקשת להגיש תביעה להגדלת מזונות ילדים מבקשת שהאב לא יהיה משמורן.

צריך לדעת שבית הדין יידע לזהות כי המטרה בתביעת משמורת ילדים אינה כנה וכי הוא עלול לחייב את ההורה שאינו דואג לטובת הילדים בהוצאות גבוהות.

תביעה למשמורת ילדים או תביעה למסוגלות הורית

במקרה בהם עולה חשש תוך כדי הגשת תביעה למשמורת ילדים כי אחד מההורים אינו יכול לשמש כהורה עקב מוגבלויות כל שהם, בית הדין ישלח את ההורה לאבחן את מסגולות ההורית שלו.

ההורה יעבור אבחון מקיף על ידי מומחים בתחום זה כשלאחר האבחון המקיף תתקבל החלטה האם ההורה יכול ומסוגל לשמש כהורה.

העלויות של בדיקת מסוגלות הורית הינם גבוהים במיוחד, כמו כן מדובר בהליך "לא נעים", לכן בית הדין ישקול ויבחן את הטענות המועלות כנגד ההורה, כשרק אם אכן הוא יראה כי קיים חשש אמיתי למסוגלותו של ההורה, הוא יורה לשלוח את ההורה למסוגלות הורית.

זהירות הורה מסוכן!!!!

מקרה חמור מכך הוא במקרה בו קיים חשש כנה כי אחד מההורים הינו הורה מסוכן לטובת הילדים, כך שלא ניתן לאפשר להורה את המפגש בין ההורה לבין הילדים ללא פיקוח.

בין הסכנות שניתן לחשוש במפגש בין ההורה לילדים ניתן למנות חשש של אלימות, וכן פגיעות שונות נוספות.

במקרה זה קיים דילמה קשה מאוד, שכן מחד יש לדאוג שההורה יראה את הילדים ולא יהיה ניכור הורי, שכן אין ספק שהילד זקוק למפגש של שני ההורים, מאידך לא ניתן להתעלם מהסיכון הכרוך במפגשים אלו.

הפתרון המוצע לכך הוא מפגש של ההורה המסוכן במרכז קשר תחת פיקוח עובדת סוציאלית בלבד,

במרכז הקשר יפגוש ההורה המסוכן את הילדים תחת עינם הפקוחה של גורמי המקצוע שאמונים על שלומם של הילדים.

לאחר תקופה בה יהיה ניתן להיווכח כי ההורה מקיים קשר תקין עם הילדים, וכי לא נצפית כל סכנה לטובת הילדים, יוכל ההורה להגיש תביעה למשמורת ילדים ולקבל את הילדים במפגשים פתוחים ללא כל פיקוח.

צפו בסרטון תביעה למשמורת ילדים? מאת טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מה זה טוען רבני?

מה זה טוען רבני?

מה זה טוען רבני? לשם מה נזקקים הזוגות לקבל את ייצוגו של הטוען רבני? אם גם אתם שמעתם על טוען רבני ואינכם יודעים מה זה

קרא עוד »
הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון לאחר נישואין זהה בעיקרו להסכם ממון שלפני הנישואין, כשהמטרה בשניהם הוא להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה וחלילה הנישואין לא יצלח.

קרא עוד »
דילוג לתוכן