איך מגישים תביעה לשינוי משמורת?

איך מגישים תביעה לשינוי משמורת

תביעה לשינוי משמורת מוגשת כשמתקיים סיבה חדשה שבגינה יש לשנות את משמורת הילדים.

במאמר זה נעשה סדר מה הם השיקולים שבגינם ניתן להגיש תביעה לשנות את המשמורת, היכן יש להגיש תביעה שכזו.

תביעת משמורת

תביעת משמורת והסדרי שהות הינה תביעה המוגשת על ידי האב או האם בכדי לקבל הכרעה האם האב והאם יהיו משמורנים משותפים, או שרק האם תהיה משמורנית ואילו האב יהנה מהסדרי שהות בלבד.

בהרבה מהמקרים הרצון של  האב לקבל משמורת משותפת על הילדים אינו רק שיקול של טובת הילד, אלא השיקול המרכזי הוא הרצון לא לשלם מזונות עבור הילד.

כמו כן רצונה של האם להיות המשמורנית ולא לקבל את מבוקשו של האב להיות במשמורת משותפת, מקורו מתוך החשש שהאב יגיש תביעה להפחתת מזונות.

אין ספק כי שיקולים אלו הינם שיקולים פסולים, שכן המחשבה העיקרית של ההורים צריכה להיות אחת ויחידה מה תהיה טובתו של הילד, האם טובת הילד מחייבת שההורים יהיו במשמורת משותפת או שמא האם תהיה המשמורנית היחידה.

מסיבה זו בתי הדין בהכרעתם על משמורת הילדים לא ייתנו כל משקל לעובדה כי אין תשלום מזונות במשמורת משותפת אלא הם יבחנו את טובת הילד.

מתי מגישים תביעה לשינוי משמורת 

לאחר שבית הדין הרבני קבע כי הילדים יהיו במשמורת משותפת או שהאם תהיה המשמורנית היחידה, החלטה זו אמורה ללוות אתכם לכל תקופת הפרידה עד שהילד יגיע לגיל בגרות.

אך בהרבה מהמקרים חלים שינויים מהותיים במצבו של הילד, מקום מגוריו, גילו של הילד, מצב ההורים, ועוד שינויים נוספים אשר יש בהם בכדי להשפיע על שאלת המשמורת.

במקרים אלו יש להגיש לבית הדין תביעה לשינוי משמורת הילדים כשבתביעה זו עליכם לפרט מה הסיבה שלדעתה אכן יש לשנות את המשמורת.

חשוב מאוד שבתביעה לשינוי משמורת לא לתת כל התייחסות לזכויות הגבר בגירושין כשלכן לדעתכם מגיע לכם הסדרי שהות רחבים יותר, שכן השיקול היחיד שישפיע על ההחלטה מה הוא טובת הילד.

העילות של שינוי משמורת

מה הם העילות שנחשבות כשינוי מהותי אשר בגינם יהיה ניתן להגיש תביעה לשינוי משמורת?

הפרת הסדרי ראייה – במקרה בו האם מפירה את הסדרי השהות של הילדים עם האב מכל סיבה שהיא, כשלמעשה בכך נוצר נתק חמור בין האב לילדים.

ניכור הורי – בין אם מדובר בניכור שהאב עושה כנגד האם ובין אם מדובר בניכור הורי שעושה האם כנגד האב, דבר זה הינו חמור מאוד עד כדי הפסקת המשמורת.

שינוי במגורי אחד ההורים – ככל ואחד מההורים נאלץ לעבור דירה למקום מגורים מרוחק יותר, הרי שלא יהיה ניתן להמשיך את הסדרי השהות כפי שהיו, בפרט אם עד כה היה משמורת משותפת.

היכן מגישים תביעה לשינוי משמורת

לאחר שחל שינוי נסיבות שמצדיק שינוי במשמורת משום טובת הילד והחלטתם להגיש תביעה לשינוי משמורת, עולה השאלה היכן ניתן להגיש תביעה זו?

התשובה לכך תלויה האם ההחלטה הראשונית על הסדרי השהות הייתה בהסכמה, כלומר בני הזוג ערכו הסכם גירושין בו הם הסדירו את נושא הסדרי השהות בלא שהייתה כל החלטה של ערכאה שיפוטית כל שהיא על הסדרי שהות אלו.

או שמא מדובר בהחלטה שניתנה על ידי ערכאה שיפוטית לאחר שהתקיימו דיונים על טובת הילד.

ככל ומדובר על החלטה שניתנה על ידי ערכאה שיפוטית כל שהיא, הרי שיש להגיש את התביעה לשינוי משמורת לאותה ערכאה שנתנה את ההחלטה הראשונה.

כך שככל וההחלטה הראשונה ניתנה על ידי בית הדין הרבני, הרי שיש להגיש תביעה לשינוי משמורת לבית הדין הרבני.

לא כן אם מדובר במקרה בו בני הזוג ערכו הסכם גירושין בו הם הסדירו את נושא הסדרי השהות, הרי שהערכאה המוסמכת לכך היא בית המשפט למשפחה, למעט מקרה בו שני בני הזוג מבקשים שבית הדין הרבני הוא יהיה מוסמך לדון בבקשה לשינוי משמורת.

התנהלות בית הדין בתביעה לשינוי הסדרי השהות

לאחר שתגישו את התביעה לשינוי משמורת בית הדין הרבני יזמן את הצדדים בכדי לשמוע מקרוב את הטענות שבגינם יש להורות על שינוי משמורת.

לרוב בית הדין הרבני ייעזר בפקידת סעד שתבחן את טענות הצדדים בכדי לעמוד מקרוב על טובת הילד.

לאחר מכן בית הדין ייתן את החלטתו האם להותיר את הסדרי השהות על כנם או שיש מקום לשנות את הסדרי השהות.

ככל ולדעתכם בית הדין טעה בהחלטה, הרי שיש לכם את הזכות להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול ולנמק מפני מה לדעתם בית הדין האזורי שגה בהחלטתו.

מי מגיש תביעה לשינוי משמורת

תביעת שינוי משמורת ניתן להגיש בלא סיוע של טוען רבני או עורך דין, לשם כך ניתן לפנות למזכירות בית הדין הרבני ולהגיש את התביעה.

אך צריך לדעת כי מדובר בתביעה מאוד מורכבת, ולכן לא הייתי ממליץ לכם לנסות לעשות את זה לבד.

הגשת תביעה ללא סיוע של טוען רבני עלולה לגרום לכם לנזק קשה עד בלתי הפיך, עד כדי כך שאפילו טוענים רבניים מהשורה הראשונה לא יוכלו לתקן את הנזק שנוצר.

לכן יש לפתוח את התיק של תביעה לשינוי משמורת רק על ידי טוען רבני מומלץ.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מחיר טוען רבני

מחיר טוען רבני

כמה עולה טוען רבני? זאת אחת השאלות שנשאלות לרוב כאשר זוג נשוי אשר נישא כדת וכדין מעוניין להתגרש או כאשר ישנן מחלוקות על הסכם הגירושין

קרא עוד »
מה זה מזונות

מה זה מזונות?

זוגות המתגרשים לראשונה בחייהם אינם יודעים מה זה מזונות? כמה מזונות על האיש לשלם לאישה? במאמר זה נסביר את ההבדלים בין חיוב מזונות אישה למזונות

קרא עוד »
דילוג לתוכן