האם הבעל חייב לתת גט?

האם הבעל חייב לתת גט

האם הבעל חייב לתת גט לאישה לבקשת האישה, או שהאיש יכול לסרב לתת גט? ומה הם ההשלכות של סירוב של הבעל לתת גט?

האם הבעל חייב לתת גט כשאין עילות גירושין

ברבים מהמקרים אנו נתקלים באישה שפותחת תיק גירושין ברבנות כשהיא בטוחה שבוודאי הבעל ייתן לה את הגט המיוחל, וככל והוא יסרב לתת את הגט, הרי שהוא ייחשב כסרבן גט.

אך יש לדעת כי השאלה האם הבעל חייב לתת גט לבקשת האישה הינה שאלה קשה עד מאוד בפרט במקרים בהם אין עילות לגירושין.

מחד ניתן לטעון כי לא ניתן לבעל להחזיק את האישה בכוח, ולכן האישה רשאית לדרוש את גיטה ללא כל סיבה, אך מאידך ניתן להבין את עמדת הבעל שמבקש לנסות לשקם את חיי הנישואין ולא לגרום לפירוק התא המשפחתי.

בתי הדין הרבניים ינסו להציע לצדדים לפנות למטפלת זוגית בכדי שהיא תבחן את הסיכוי לשלום בית, כאשר ככל והסיכוי לשלום בית יהיה קיים בית הדין יאמץ את תביעת שלום בית, וככל והמטפלת הזוגית תודיע שאין מקום לשלום בית, הצדדים יעשו הליך גירושין בהסכמה.

אך צריך לדעת כי לפעמים הבעל יסרב להצעה זו כשהוא ידרוש מבית הדין לתת הכרעה האם הבעל חייב לתת גט לאישה למרות שהוא מתנגד.

במקרים אלו יהיה קשה לחייב את הבעל לתת גט לאישה, רק אם היא תוכיח כי הבעל אינו מתכוון באמת לשקם את חיי הנישואין וכל מטרתו היא לנקום באישה או לסחוט כספים שאינם מגיעים לו בחלוקת הרכוש בבית הדין הרבני.

חיוב לתת גט בעילות גירושין 

במקרים בהם קיימים עילות גירושין מובהקות הרי שבית הדין יחייב את הבעל לתת גט ובמקרים בהם הוא מסרב לתת גט, בית הדין יכפה על הבעל בסנקציות קשות.

כחלק מעילות גירושין ניתן למנות הוכחת בגידה בהליך גירושין, אלימות פיזית, הימורים, עילות אלו נחשבות כעילות חזקות מאוד.

אך ישנן עילות גירושין פחותות מכך כגון טענת מאיס עלי, בו האישה טוענת כי היא אינה יכולה להמשיך ולסבול את התנהלותו של האיש.

בכדי שהאישה תוכל לתת מענה לשאלת האיש האם הבעל חייב לתת גט תצטרך האישה לבסס את הוכחותיה לכך שאכן הבעל מאיס עליה בצורה שאינה מאפשרת את המשך חיי הנישואין.

מה עושים בספק האם הבעל חייב לתת גט

ישנם מקרים בהם בית הדין הרבני אינו יכול לקבוע מסמרות האם הבעל חייב לתת גט או שאין מקום לחייב את הבעל לתת את הגט, כגון במקרים בהם האישה טוענת מאיס עלי, אך היא אינה מביאה ראיות מוצקות.

מקרה נוסף הוא כשהבעל מבקש לעשות שלום בית, אך אין ידיעה ברורה האם הבעל אכן מתכוון באמת ובתמים לעשות שלום בית, או שתביעת שלום הבית הינה מהשפה ולחוץ.

במקרים אלו בית הדין לא יורה כי הבעל חייב לתת גט, אלא הוא ימליץ לתת גט או שהוא יוסיף כי יש מצווה להתגרש.

לכן חשוב מאוד להתייעץ עם טוען רבני מומלץ בכדי שהוא ידריך אתכן איך להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני.

כיצד אוכפים פסק דין שהבעל חייב לתת גט

פסק דין שהבעל מחויב לתת גט בחלק מהמקרים עדיין אינו מביא את הפתרון לבעיית העגינות שהאישה נמצאת, כיון שלא פעם הבעל אומר למרות שאני יודע האם הבעל חייב לתת גט, הרי שאני מסרב לתת גט.

מקרים אלו הינם מקרים קשים שכן אין כל היתכנות להתיר את האישה לנישואין עם בעל נוסף עד שהבעל ייתן את הגט לאישה מרצונו.

בכדי לפתור בעיה זו נקבע בחוק מספר סנקציות שבית הדין יכול להטיל כנגד הבעל שמסרב לתת גט, בין הסנקציות ניתן למנות צו עיכוב יציאה מהארץ, עיקול, שלילת רישיון.

במקרים שסנקציות אלו אינן מניבות את התוצאה המיוחלת שהבעל ייתן גט, בית הדין רשאי להטיל כנגד הבעל מאסר למשך תקופה ארוכה.

לרוב הבעל יישבר תוך תקופה קצרה שהוא נמק בכלא ויבקש לתת את הגט, אך במקרה והבעל ממשיך להיות מבוצר בעמדתו, הרי שהאישה תישאר עגונה.

האם הבעל חייב לתת גט לחומרה 

גט לחומרה ניתן במקרה שלא ניתן לקבוע בהתאם להלכה כי בני הזוג נחשבים כנשואים, כגון במקרה בו בני הזוג לא ערכו חופה וקידושין בנישואים אורתודוקסים, אלא הם ערכו נישואין אזרחיים.

מקרה נפוץ נוסף הוא כשבני הזוג התגרשו ברבנות ולאחר מיכן בני הזוג המשיכו לחיות יחד ואף לקיים יחסי אישות בלא שהם מתחתנים בשנית.

במקרים אלו עולה השאלה האם הבעל חייב לתת גט גם במקרה ולאישה אין עילת גירושין, כיון שמדובר בנישואי ספק.

התשובה לכך היא שמכיון ומדובר בנישואי ספק וגם הצורך לתת גט מוטל בספק, הרי שהבעל לא יכול להותיר את האישה להיות ספק נשואה,  ולכן קיימת חובה על הבעל לתת גט בלא כל קשר אם לאישה ישנה עילה מוצדקת לגירושין או שאין לה כל סיבה.

צפו בסרטון האם הבעל חייב לתת גט? מאת טוען רבני יהודה אבלס 

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

היכן עושים אישור הסכם ממון

הסכם טרום נישואין

הסכם טרום נישואין הוא הדבר שיאפשר לבני הזוג את השקט הכלכלי במהלך חיי הנישואין, מסיבה זו אנו נראה יותר ויותר זוגות שבוחרים להסדיר את הנושא

קרא עוד »

איך מגישים בקשה לצו הגנה

בקשה לצו הגנה יכולה להיות רק במקרים מיוחדים, לשם כך ייחדנו מאמר שיעסוק בתנאים להגשת בקשת צו הגנה. במאמר זה נסקור היכן מגישים את הבקשה,

קרא עוד »
דילוג לתוכן