מתי אישה מאבדת כתובתה?

מתי אישה מאבדת כתובתה

מתי אישה מאבדת כתובתה לגמרי ומתי האישה מאבדת רק חלק מהכתובה? והאם זה נכון השמועה שהיום לא מקבלים כתובה? על כך ועוד במאמר שלפנינו.

מתי אישה מאבדת כתובתה בגלל מורדת

מקרה נפוץ בו ניתן לקבוע בוודאות מתי אישה מאבדת כתובתה הוא במקרה בו האישה מורדת בבעלה ואינה מסכימה לקיים עם הבעל יחסי אישות.

סירוב האישה להמשיך את הקשר המשפחתי ייחשב כמרידה שתפסיד לאישה את כתובתה, ובלבד שבית הדין התרה באישה שתחדל ממרידתה ועדיין האישה ממשיכה לסרב להמשיך את הקשר המשפחתי.

חשוב לדעת כי לא כל מרידה של האישה תחשב כמרידה ולכן חשוב לדעת מתי אישה נחשבת מורדת, ומתי האישה למרות שהיא מורדת אינה מאבדת כתובתה.

כך למשל במקרה בו לאישה יש סיבה מוצדקת לכך שהאישה מורדת בבעלה כגון במקרה של בעל אלים, או כשיש הוכחת בגידה בהליך גירושין במקרים אלו האישה אינה מאבדת כתובתה.

מה קורה כששני בני הזוג מורדים

 במקרה בו שני בני הזוג מורדים זה על זה, כלומר שני בני הזוג אינם רוצים להמשיך את הקשר המשפחתי בלא שיש לכך סיבה מוצדקת, עולה השאלה מתי אישה מאבדת כתובתה במקרה שכזה.

התשובה לכך שמחד האישה מאבדת כתובתה בלא כל התראה, זאת בניגוד למקרה בו רק האישה מורדת על הבעל ומפסיקה לקיים יחסי אישות, אלא שמאידך במקרה זה האישה תפסיד רק את התוספת כתובה ואילו את עיקר הכתובה הבעל ישלם.

כידוע אפשר לדרוש כתובה ולקבל את עיקר הכתובה בלבד וניתן לדרוש גם את התוספת כתובה, עיקר הכתובה הוא סכום קבוע של מאתיים זוז ששיעורו הוא כמה אלפי שקלים, ואילו תוספת כתובה הוא הסכום אותו נקב הבעל במעמד החופה כשלרוב מדובר בסכום גבוה ומשמעותי.

גם במקרה בו שני בני הזוג מורדים זה על זה על הבעל המבקש להפסיד את כתובת האישה לדעת מתי אישה מאבדת כתובתה, שכן האישה תנסה לטעון כביכול יש לה סיבה מוצדקת למרידתה.

איבוד כתובה בגלל פתיחת תיק גירושין הייתכן

מתי אישה מאבדת כתובתה?

שמועה נפוצה בקרב רבים מבני הזוגות הוא שמי שיפתח את תיק הגירושין הוא יפסיד בתביעת הכתובה, מסיבה זו נשים נמנעות לפתוח תיק גירושין.

האם לשמועה זו יש על מה להתבסס או שמדובר בשמועה בעלמא? האם יש דרך "לפתור" את הבעיה כך שהאישה לא תאבד את כתובתה.

התשובה לכך היא שאכן יש ממש בשמועה זו ולכן מאוד חשוב לדעת כיצד לעשות את פתיחת תיק גירושין ברבנות, הסיבה לכך היא העובדה שמי שמבקש להתגרש חזקה שהוא אשם בפירוק התא המשפחתי.

אמנם יש לדעת שככל והאישה תוכיח כי יש לה סיבה מוצדקת לפתיחת תיק גירושין הרי שהאישה לא תאבד את כתובתה, אלא שחובת ההוכחה תהיה מוטלת עליה, זאת בניגוד למקרה בו הבעל יפתח תיק גירושין, שחובת ההוכחה להוכיח מתי אישה מאבדת כתובתה תהיה מוטלת עליו. 

במקרה בו האישה לא רוצה לסכן את הכתובה מומלץ שתפתח תביעה לשלום בית ולחילופין גירושין, כך שמחד היא תראה נכונות לחזור לשלום בית, ומאידך ככל והבעל יסרב לחזור לשלום בית, הרי שהאישה לא תפסיד את כתובתה.  

מתי אישה מאבדת כתובתה בבגידה 

מקרה נפוץ בו האישה מאבדת את כתובתה הוא במקרה בו האישה בגדה בבעלה או שהיא עשתה מעשים אשר אישה נשואה אינה רשאית לעשות זאת.

ישנו הבדל משמעותי בין השאלה מתי הבעל משלם כתובה במקרה של בגידה לבין השאלה מתי אישה מאבדת כתובתה במקרה של בגידה.

לא בכל בגידה של הבעל הדבר יהיה סיבה בכדי שהאישה תהיה זכאית לקבלת כתובתה, למשל במקרה בו הייתה בגידה חד פעמית, או שהבגידה הייתה לאחר שבני הזוג עשו הסכם גירושין בהסכמה הדבר לא יגרום לאישה לקבל את הכתובה.

לא כן במקרה בו האישה בגדה בבעלה גם אם המדובר במקרה חד פעמי אשר נעשה לאחר הסכם גירושין, הרי שהאישה תפסיד את כתובתה.

מסיבה זו אנו נתקלים בבעל שמסרב לתת גט מתוך תקווה שבינתיים האישה תבגוד ובכך היא תפסיד את זכויותיה בכתובה.

מתי אישה מאבדת מזונות אישה

השאלה מתי אישה מאבדת מזונות אישה הינה זהה לשאלה מתי אישה מאבדת כתובתה, כך שבמקרה בו האישה איבדה את כתובתה, הרי שהיא תאבד גם את מזונותיה.

לא כן מקרים בהם האישה איבדה את מזונותיה, הרי שלא בהכרח שהאישה תאבד את כתובתה, כמו למשל במקרה בו האישה משתכרת שכר גבוה והיא יכולה להתפרנס ממשכורתה.

במקרה זה האישה אינה זכאית למזונותיה ואילו האישה תהיה זכאית לקבל את כתובתה ככל והכתובה לא נשללה לאישה מסיבה אחרת.

חשוב להדגיש כי העובדה שהאישה מקבלת מזונות זמניים בבית הדין עדיין אינו מלמד כי האישה זכאית לקבל כתובה, שכן ההחלטה על חיוב מזונות זמניים נעשה בלא שניתנה הכרעה לגופם של דברים.

לייעוץ מתי אישה מאבדת כתובה פנו לטוען הרבני יהודה אבלס.

צפו בסרטון מתי האישה מאבדת כתובתה? מאת טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

עריכת הסכם ממון רק על ידי טוען רבני

צוואות הדדיות

צוואות הדדיות נהיה נפוץ יותר בפרט כאשר יש חשש ששני בני הזוג שהירושה לא תחולק בהתאם לרצונם, במאמר זה נסביר למה צריך לעשות צוואה הדדית?

קרא עוד »
איך מתחילים הליך גירושין

איך מתחילים הליך גירושין

איך מתחילים הליך גירושין? רוצים להתחיל הליך גירושין אך אתם לא יודעים איך מתחילים? מבולבלים? במאמר זה ננסה קצת לעשות סדר, כדי לתת לכם תשובה

קרא עוד »
משמורת מלאה

משמורת מלאה

משמורת מלאה או משמורת משותפת? משמורת מלאה לאב או משמורת לאם? מה הם הקריטריונים על פיהם יבחר בית הדין הרבני או בית המשפט לעניני משפחה

קרא עוד »
דילוג לתוכן