מה זה הסכם ממון?

מה זה הסכם ממון

לא רבים מבני הזוגות המבקשים להינשא יודעים מה זה הסכם ממון ובוודאי שלא כולם יודעים את החשיבות של עריכת הסכם ממון.

לאחר קריאת מאמר זה תבינו היטב למה חשוב לעשות הסכם יחסי ממון ומה הם ההשלכות של אי עשיית הסכם ממון.

למה חשוב לדעת מה זה הסכם ממון?

יש חשיבות רבה לידיעה מה זה הסכם ממון שכן לאחר שתבינו מה הוא הסכם ממון תדעו לדרוש שהסעיפים החשובים לכם ייכנסו להסכם בממון.

סיבה נוספת לכך היא שלאחר שתדעו את ההשלכות של עריכת ההסכם תבינו כי לא מדובר בדבר פעוט, וכי יש לתת את הדעת לכך במלוא תשומת הלב.

תשומת הלב לפרטים הקטנים בהסכם חשובה עד מאוד, שכן לאחר שחתמתם על ההסכם לא תוכלו לחזור בכם מנימוק כי לא ידעתם מה זה הסכם ממון, אלא יהיה עליכם לעשות ביטול הסכם ממון בהסכמה בלבד.

אז מה זה הסכם ממון?

התשובה לשאלה מה זה הסכם ממון במילה אחת ניתן להשיב כי הסכם הממון בא לשנות את אופן חלוקת הרכוש בגירושין.

ככל ובני הזוג לא ערכו הסכם ממון יחול עליהם חוק יחסי ממון הקובע שחלוקת הנכסים שנצברו במהלך שנות הנישואין ייחלקו בשווה, ואילו נכסים שנצברו מלפני הנישואין יהיו שייכים לבעל הנכס מלפני הנישואין.

בהסכם ממון של בני הזוג הם קובעים חלוקת רכוש באופן שונה, כמו למשל שזכויות שנצברו מלפני הנישואין יחולקו בשווה, או שזכויות שייצברו במהלך הנישואין לא יחולקו באופן שווה בשווה.

בהסכם הממון ניתן להתייחס גם לשאלה מתי תתבצע חלוקת הרכוש בין בני הזוג, האם הדבר יהיה רק לאחר הגירושין, או שמא הדבר יהיה עם הודעת צד אחד כי מבחינתו/ה חיי הנישואין הסתיימו.

ההבדל בין הסכם ממון להסכם גירושין

ברמת העיקרון הסכם ממון זהה להסכם גירושין, שכן בין הסכם ממון ובין הסכם גירושין מצריכים את אישורו של בית הדין הרבני או בית המשפט למשפחה.

כמו כן בהסכם ממון ובהסכם גירושין הצדדים מסדירים את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג לאחר הגירושין, וכמובן בהסכם גירושין כמו בהסכם ממון צריך שיהיה הסכם גירושין בהסכמה.

השוני ביניהם הוא שבהסכם ממון ישנו התייחסות אך ורק לנושאים הכלכליים בין בני הזוג, כמו חלקת נכסים, פירוק שיתוף, לא כן בהסכם הגירושין יהיה מוסדר נושאים נוספים כמו לדוגמה נושאים הקשורים להסדרי השהות, או כיצד מתמודדים במקרה של הפרת הסדרי ראייה.

הסכם ממון להורדה באינטרנט

האם ניתן לחסוך בעלויות של עריכת הסכם ממון ולהוריד הסכם ממון מהאינטרנט?

התשובה לכך, היא שאכן ישנו הסכם ממון סטנדרטי שניתן להוריד מהאינטרנט המתאים לחלק מהמקרים בהם אין פרטים מיוחדים שצריך לכתוב.

אך לרוב ובפרט למי שאינו יודע מה זה הסכם ממון הדבר יכול להוביל לנזק גדול יותר מאשר התועלת בעריכת ההסכם.

העובדה כי לכל מילה המופיע בהסכם ישנה השלכה, יכולה להיות קריטית עבורכם אם בטעות לא התנסחתם בצורה הנכונה.

עריכת הסכם על ידי מי שאינו יודע מה זה הסכם ממון

מקרה שהגיע למשרדינו באישה שחתמה על הסכם ממון שנערך על ידי מי שאינו יודע מה הסכם ממון בו הוסדר את אופן חלוקת הנכסים בגירושין.

בין סעיפי ההסכם נקבע כי הכספים שייכנסו לתא המשפחתי מנכסים שהיו שייכים לאחד מבני הזוג טרם הנישואין יחלו עליהם חזקת השיתוף.

האישה שצברה כספים רבים מלפני הנישואין אשר היו מושקעים בשוק ההון סברה שההסכם לא חל לגביה, שכן לתומה היא חשבה שרק כספים שייכנסו מנכסי נדל"ן הם שיהיו בחזקת השיתוף.

אלא שבתביעת הרכוש שהאיש הגיש הוא ביקש לקבל מחצית מהרווחים שנצברו בשוק ההון שהיו לאישה, כך שהאישה מצאה את עצמה לפתע חשופה לתביעה על הרווחים שנצברו במהלך הנישואין מכספיה מלפני הנישואין.

אין ספק שאם היה עורך את ההסכם טוען רבני מומלץ, הרי שהיה נכתב בהסכם ממון במפורש שרק נכסי נדל"ן שהניבו תשואות במהלך הנישואין יחולק בשווה.

אך האישה שרצתה להימנע מתשלום עבור עריכת ההסכם, עשתה את הסכם הממון למרות שהיא לא ידעה מה זה הסכם ממון.    

לכן המלצתי לא להתפתות ולחסוך את העלויות הנמוכות של עריכת הסכם הממון ולאחר מיכן לשלם על חוסר המקצועיות מחיר גבוה בהרבה.

מה זה הסכם ממון לפני הנישואין?

בעיקרון אין הבדל מאוד משמעותי במענה לשאלה מה זה הסכם ממון לפני הנישואין  לבין השאלה מה הוא הסכם ממון לאחר נישואין.

ההבדל היחיד שקיים בין מועד עריכת ההסכם הוא האישור אותו נצרך ההסכם ממון לקבל, כיון שהסכם ממון לפני הנישואין ניתן לאשרו על ידי נוטריון או רשם הנישואין, הרי שהסכם ממון לאחר נישואין ניתן לאשרו רק בערכאה שיפוטית.

דבר נוסף שיש לתת עליו את הדעת היא מבחינה פרקטית, כיון שבעוד שאת הנישואין ניתן להתנות בהסכם ממון לפני הנישואין, הרי שלאחר הנישואין חל על הצדדים חוק יחסי ממון, כך שאתם צריכים להיות תלויים ברצונו/ה הטוב של בן/ת הזוג.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

אחריות הורית משותפת

משמורת מלאה לאב

משמורת מלאה לאב – מציאותי או דמיוני? האם אב יכול להיות משמורן מלא? או שהאב יכול לקבל רק הסדרי ראיה ובמקרה הטוב משמורת משותפת במאמר

קרא עוד »
איך להתגרש מבעל אלים

איך להתגרש מבעל אלים

איך להתגרש מבעל אלים בצורה הכי מהירה ובטוחה? שאלה זו נשאלת אצל נשים רבות שעברו התעללויות קשות, כשגם לאחר שהן מבינות כי הגיע הזמן לסיים

קרא עוד »
דילוג לתוכן