איך עושים ביטול הסכם ממון בהסכמה?

ביטול הסכם ממון בהסכמה

איך עושים ביטול הסכם ממון בהסכמה

האם ביטול הסכם ממון בהסכמה מצריך את אישרו של בית המשפט או שניתן להסתפק בחתימת הצדדים בלבד?

מה הם השיקולים המנחים את בני הזוג לבטל את הסכם יחסי ממון? והאם נכון באמת לבטל את ההסכם ממון, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

הסכם ממון לא מאושר

לפני שנרחיב במאמר על ההשלכות של ביטול הסכם ממון בהסכמה צריך לדעת שישנו הבדל מהותי בין ביטול הסכם ממון שקיבל תוקף פסק דין לבין הסכם ממון שלא קיבל תוקף פסק דין.

הסכם ממון שלא קיבל תוקף פסק דין אין לו כל תוקף חוקי, כך שיהיה ניתן לחזור מהסכם הממון גם בלא הסכמת בן/ת הזוג, לא כן הסכם שקיבל תוקף פסק דין, הרי שניתן לבטלו רק על ידי הסכמת שני בני הזוג.

למרות זאת המלצתי ככל וניתן לבטל את הסכם הממון בהסכמת שני בני הזוג, הרי שיש לערוך מסמך של ביטול ההסכם, גם במקרה בו ההסכם לא קיבל תוקף פסק דין, הסיבה לכך היא שישנם פסיקות שמורים כי הסכם ממון שלא קיבל תוקף פסק דין עלול להשליך על חלוקת נכסים בגירושין.

ביטול הסכם ממון בהסכמה מה הם השיקולים

הרצון של בני הזוג לבטל את הסכם הממון בהסכמה יכול להיות ממספר שיקולים שונים כשהמכנה המשותף הוא ששני בני הזוג מבינים כי הסכם הממון עליו הם חתמו אינו משקף את רצונם כעת.

לפעמים השיקולים המנחים את בני הזוג הוא כיון שלבני הזוג נולדו ילדים כך שיש לעדכן כמה עולה דמי מזונות לאישה, לפעמים השיקולים להגשת בקשה של ביטול הסכם ממון בהסכמה הוא כיון שיש לבני הזוג מריבות על הסכם הממון שנחתם.

אין ספק כי בהרבה מהמקרים שינוי הסכם ממון מאפשר לבני הזוג להוריד לחץ ומתח ובכך למעשה בני הזוג מצליחים לחזור לשלום בית.

המלצתי במקרים אלו לסייג את ביטול הסכם ממון בהסכמה לכך שאכן יהיה שלום בית ובני הזוג יחזרו לחיות באושר ועושר, אך ככל ויתברר שניסיון שלום הבית לא צלח, הרי שהסכם הממון יישאר במתכונתו.

לשם כך יש לפנות לטוען רבני שיערוך לכם הסכם שלום בית ולחילופין גירושין בו יהיה מוסדר כי נושא ביטול הסכם הממון הוא בכפוף לכך שיהיה שלום בית.

ביטול הסכם ממון בהסכמה שאינה מפורשת 

לא פעם אנו נתקלים במקרה בו בני הזוג ערכו הסכם ממון בו הם הסדירו מתי האישה מקבלת מזונות אישה או נושאים אחרים, אלא שבפועל בני הזוג לא התנהלו כפי שעולה בהסכם.

כעת עולה השאלה האם הדבר נחשב שלמעשה היה ביטול הסכם ממון בהסכמה בכך שבני הזוג לא פעלו בהתאם להסכם הממון, או שמא כיון שהדבר לא בא לידי ביטוי בהסכמה מפורשת הדבר אינו נחשב כביטול הסכם ממון.

על שאלה זו אין פסיקה אחידה בבתי המשפט והדבר משתנה ממקרה למקרה, במשך הזמן בו התנהלו בני הזוג בניגוד להסכם, כמו כן ישנה השלכה האם התנהלות בני הזוג היה בהסכמה או בהתנגדות של אחד מהצדדים.

ביטול הסכם ממון שלא בהסכמה

ככל ואחד מבני הזוג מבקש לערוך שינויים בהסכם ממון שאושר בערכאה שיפוטית אין לו כל אפשרות לבקש את ביטול הסכם הממון רק בהסכמת שני בני הזוג.

למרות זאת במקרה בו נטען כי הסכם הממון נעשה תחת לחץ, כפיה, עושק, ניצול מצבו החלש של בן/ת הזוג שמבקש לבטל את הסכם הממון יכול להיות סיבה לביטול הסכם ממון.

אלא שעליכם לדעת שמדובר בהליך מורכב וסבוך, שכן המבקש להעלות טענות על ביטול הסכם הממון מוטלת עליו החובה להביא ראיות חזקות בכדי שיהיה לו את האפשרות לבטל את הסכם הממון.

ביטול הסכם ממון בהסכמה לפני הנישואין

הסכם יחסי ממון ניתן לעשותו לפני הנישואין, וניתן גם לעשות הסכם ממון לאחר הנישואין, כל ההבדל ביניהם הוא מי יאשר את הסכם הממון, שכן הסכם ממון לפני הנישואין ניתן לאשרו אצל רשם הנישואין, ואילו הסכם ממון שנעשה לאחר הנישואין ניתן לאשרו רק בערכאה שיפוטית.

לא כן במקרה בו בני הזוג מבקשים לעשות ביטול הסכם ממון בהסכמה, הרי שלא ניתן לבטל הסכם ממון אצל רשם הנישואין גם אם מדובר לפני הנישואין.

ככלל, המלצתי שככל ואתם מבקשים לערוך הסכם ממון או לבטל בהסכמה, מומלץ לפנות לערכאה שיפוטית שתתן תוקף להסכמותיכם, ולא להסתפק באישור רשם הנישואין.

התחליף להסכם ממון מבוטל

לאחר שבית המשפט יקבל את בקשתכם ויורה על ביטול הסכם ממון בהסכמה, הרי שלמעשה לבני הזוג אין הסכם ממון בתוקף, ולכן יחול על בני הזוג הוראות חוק יחסי ממון.

 ככל ואתם מבקשים שחלוקת הנכסים לא תהיה בצורה שוויונית עליכם לערוך הסכם ממון חדש, כשבהסכם זה תעלו על הכתב את ההסכמות החדשות שלכם.

הסכם ממון חדש זה כמו הסכם ממון הראשון שעשיתם עליכם להביאו לידי אישור בית הדין הרבני או בית המשפט למשפחה.

ככל ואתם מבקשים לבטל את הסכם הממון בהסכמה מומלץ לכם לקבל ייעוץ מטוען רבני שיסביר לכם את ההשלכות שיהיו מביטול הסכם ממון בהסכמה. 

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מתי אישה מאבדת כתובתה

מתי אישה מאבדת כתובתה?

מתי אישה מאבדת כתובתה לגמרי ומתי האישה מאבדת רק חלק מהכתובה? והאם זה נכון השמועה שהיום לא מקבלים כתובה? על כך ועוד במאמר שלפנינו. מתי

קרא עוד »
כמה עולה הסכם ממון

כמה עולה הסכם ממון?

חושבים לערוך הסכם ממון אבל לא יודעים כמה עולה הסכם ממון? במאמר זה נסביר את כל העלויות הכרוכות בהסכם ממון. החשש מהשאלה כמה עולה הסכם

קרא עוד »
מתי משלמים תשלום מזונות

מתי לשלם תשלום מזונות?

תשלום מזונות נחלק לשניים, האחד תשלום מזונות אישה, והשני תשלום מזונות ילדים, כאשר רבים מהזוגות מתבלבלים בין חיוב לשלם מזונות אישה לבין החיוב לשלם מזונות

קרא עוד »
דילוג לתוכן