מתי מגישים תביעה להפחתת מזונות?

תביעה להפחתת מזונות

ניתן להגיש תביעה להפחתת מזונות רק במקרים בהם חלו שינוי נסיבות מהותי המצדיקים את הפחתת המזונות.

במאמר זה נעשה סדר איך מגישים תביעת הפחתת מזונות ומתי אכן בית הדין הרבני ייעתר לבקשתכם להפחית את דמי המזונות.

תביעה להפחתת מזונות אישה  

כבר בראשית המאמר יש להבחין כי כשמדברים על הפחתת מזונות ישנם שני חיובי מזונות אשר בהתאם לכך גם התביעה להפחית מדמי המזונות משתנה.

תשלום מזונות אישה משולם כל זמן שהאישה נשואה לבעלה, לא כן במקרה בו הצדדים התגרשו או במקרה שהאישה הוכרזה כאישה מורדת, הרי שהבעל אינו חייב בתשלום מזונות אישה.

במקרים אלו בהחלט ניתן להגיש תביעה להפחתת מזונות עד כדי ביטול חיוב המזונות, רק שעליכם לדעת מתי האישה נחשבת מורדת בכדי לוודאות שאכן האישה הינה מורת ואתם פטורים מתשלום המזונות.

כמו כן במקרים בהם לאחר שניתן פסק הדין שהבעל חייב במזונות אישה, נמצא כי יש הוכחת בגידה בהליך הגירושין, הרי שניתן להגיש תביעה לעיון מחדש על חיוב המזונות בכדי להוכיח כי האישה אינה זכאית במזונותיה לאור בגידתה. 

הפחתת מזונות שנקבעו בהסכם גירושין

למעשה תביעה להפחתת מזונות יכולה להיות מופנית להחלטה של בית הדין הרבני שקבע כמה מזונות ישלם האם לאם עבור הילדים, וישנה אפשרות נוספת והיא הגשת תביעה להפחית מהמזונות שנקבעו בהסכם גירושין.

למרות שעל פניו שניהם נראים כזהים, אך יש ביניהם מרחק רב, שכן תביעה להפחית מדמי מזונות שנקבעו בהסכם גירושין, יש להוכיח על שינוי נסיבות קיצוני, הרי שהפחתת מזונות שנקבעו בהחלטה ללא הסכמת הצדדים הינה פשוטה יותר.

הסיבה לכך נעוצה שבעוד שבהחלטה ללא הסכמה ניתן לטעון כי ההחלטה לא נאמרה במקרה שחל שינוי, הרי בהסכם שחתמו הצדדים הדבר נחשב כהתחייבות לכל דבר, וככל ואחד מבני הזוג היה מבקש להתנות את החיוב בדבר כל שהוא, היה עליו לסייג זאת בהסכם הגירושין.

כך ששינוי מהסכם גירושין מצריך שינוי נסיבות קיצוני עד כדי שיהיה ניתן לטעון כי ברור לכל שבמקרה זה חיוב המזונות לא יוותר על כנו.

הפחתת מזונות זמניים

לא פעם אנו נתקלים במשרדנו במקרים בהם ניתן החלטה על מזונות זמניים בבית הדין הרבני לאחר שהאישה הגישה בקשה לסעד דחוף כביכול אין לילדים מה לאכול.

בית הדין במטרה למנוע מצב בו טובת הילדים עלולה להיפגע עקב המחסור הכלכלי, נותן החלטה ראשונית על מזונות זמניים מתוך התחשבות שלאחר מיכן תינתן החלטה אחרת בתיק, רק שלפעמים המזונות הזמניים הינו סכום מופרך.

במקרים אלו ניתן להגיש תביעה להפחתת מזונות ובקשה שבית הדין ידון בתביעת המזונות הקבועים,  מתוך תקווה כי אכן המזונות הקבועים יהיו פחותים מדמי המזונות שנקבעו בהחלטה על מזונות זמניים.

תביעה להפחתת מזונות אל מול תביעה להגדלת מזונות

תביעה להפחתת מזונות כמו תביעה להגדלת מזונות ניתן להגיש בעקבות שינוי נסיבות מהותי מההחלטה שקדמה לכך.

לא די בכך שאתם רוצים להפחית או להגדיל את המזונות בכדי שבית הדין הרבני ידון שוב בנושא שכבר הוא דן בכך בעבר.

שינוי נסיבות יכול להיות בכך שהאב איבד את מקור פרנסתו ואין לו אפשרות להמשיך ולהתפרנס כבעבר, או במקרה בו חלו שינויים בהסדרי השהות.

ברור לכל כי גובה דמי המזונות במשמורת משותפת אינו כגובה דמי המזונות כשהאם הינה המשמורנית היחידה, כך שבהחלט שינוי של משמורת משותפת הינה סיבה מוצדקת להגשת תביעה להפחתת מזונות.

תביעה להפחתת מזונות עקב בע"מ 919/15

עד לא מכבר היה מקובל בבתי הדין ובבתי המשפט כי חיוב מזונות ילדים מונח על כתפו של האב לבדו, כך שאין השלכה מה היא השתכרות האם, כמו כן משך הסדרי השהות לא היו שיקול יחדי בגובה דמי המזונות.

אלא שבפסיקה של בית המשפט העליון המכונה בע"מ 919/15 נקבע כי האב והאם חייבים במזונות הילדים באופן שווה בשווה, כך שככל והסדרי השהות של הילדים הינם במשמורת משותפת והכנסות ההורים שווה, האב ייפטר מתשלום מזונות.

פסיקה זו הביאה גל של תביעות להפחתת מזונות, שכן האב טוען שבהתאם להלכה החדשה יש לעדכן את חיוב המזונות כך שיחול על האם ולא רק על האב.

שאלה זו הביאה מחלוקת גדולה בין הערכאות השונות בבתי משפט, כשלאחרונה בית המשפט העליון אמר בזה את דברו, כי אין לראות בפסיקה החדשה כשינוי נסיבות שמצדיק את ביטול הסכם הגירושין, אך יחד עם זאת ככל וישנם סיבות נוספות להגשת תביעה להפחתת מזונות, הרי שעל בית המשפט להכריע בהתאם להלכה החדשה.

כך שלמעשה למרות שחל שינוי לטובה בזכויות הגבר בגירושין, הרי שזכות זו אינה חלה באופן רטרואקטיבי. 

טוען רבני הדרך להצליח בהפחתת מזונות

צריך לדעת כי תביעה להפחתת מזונות אינה תביעה פשוטה, שכן האם תתנגד לטענות על שינוי נסיבות, כך שאתם עלולים למצוא את עצמכם יוצאים בלא כלום.

לכן חשוב מאוד לפני שאתם מתחילים בהליך המשפטי להתייעץ עם טוען רבני במרכז המכיר היטב את ההלכות הנוהגות בבתי הדין הרבניים.

בכל מקרה נותר לי לאחל לכם בהצלחה. 

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

ירושה לנכדים

ירושה לנכדים

האם יש ירושה לנכדים? מה קורה במקרה שהמנוח הותיר שני ילדים כאשר אחד מהם נפטר לפני פטירתו, כיצד תתבצע חלוקת הרכוש במקרה זה? האם האישה

קרא עוד »
דילוג לתוכן