האם יש מזונות זמניים בבית הדין הרבני?

מזונות זמניים

מזונות זמניים בבית הדין הרבני זהה למזונות זמניים בביתי המשפט, אך מתי ניתן להגיש תביעה שכזו בבית הדין הרבני ומתי אין אפשרות לקבל מזונות זמניים, על כך ועוד במאמר שלפנינו.

למה חשוב להגיש תביעת מזונות זמניים בבית הדין הרבני

בראשית הדברים חשוב להסביר את הצורך בהגשת תביעת מזונות זמניים בבית הדין הרבני, שכן להגשת התביעה ישנה השלכה מאוד גדולה אשר לא רבים מבני הזוג מודעים לכך מספיק.

לא ניתן להגיש תביעת מזונות רטרואקטיבי מיום שהאב הפסיק לשלם את המזונות, אלא רק מהמועד בו הוגשה בקשה לדמי מזונות, שכן ככל ולא הוגשה בקשה אנו תולים את אי הגשת הבקשה כמחילה וויתור של האם

מסיבה זו קיימת חשיבות רבה להגיש בקשה למזונות זמניים מיד כשהאב מפסיק לשלם את תשלום המזונות, בכדי שהחיוב אותו יטיל בית הדין יהיה מהמועד בו הוגשה הבקשה למזונות זמניים.

סמכות לתביעת מזונות קבועים בבית הדין הרבני

מרוץ הסמכויות בגירושין ברבנות מעלה בהרבה מהמקרים את שאלת הסמכות, כלומר לאיזו ערכאה ישנה את הסמכות להכריע בין הצדדים.

צריך לדעת שלפעמים השאלה האם הגירושין ברבנות או בבית המשפט הינה שאלת כבדת משקל, שכן ההבדלים בפסיקות ובגישה לתיק שונים מאוד בין שתי הערכאות, כך שגם התוצאה הסופית בתיק שאתם מנהלים תלוי בהרבה בשאלה מי היא הערכאה שתכריע בחילוקי הדעות שביניכם.

אלא שבעוד ששאר הנושאים כגון חלוקת רכוש, הסדרי שהות של הילדים, ניתן לכרוך לבית הדין הרבני לתביעת הגירושין ובכך בית הדין יקבע את הסמכות, הרי שאת ההכרעה בעניין מזונות ילדים לא ניתן להקנות לבית הדין את הסמכות לדון בזה.

הדרך היחידה שבית הדין הרבני יקנה את הסמכות להכריע בעניין המזונות הוא בהסכמה של שני ההורים, אך ככל ואחד מבני הזוג יטען מיד בפתיחת ההליך כי הוא אינו מוכן להקנות לבית הדין הרבני את הסמכות, הרי שבית הדין לא יוכל לדון בתביעת מזונות.

סמכות לתביעת מזונות זמניים בבית הדין הרבני 

עד עתה עסקנו בתביעת מזונות קבועים בבית הדין הרבני, כשבזה הסברנו שלבית הדין הרבני יש סמכות רק אם שני הצדדים הביעו את הסכמתם, אך כשמדובר בתביעה של מזונות זמניים בבית הדין הרבני, הרי שלבית הדין הרבני יש סמכות לדון גם בהתנגדות של ההורה השני.

הסיבה לכך הוא הרצון שלא יהיה מצב בו לילד אין לאכול ולשתות ושאר צרכיו רק בגלל שההורים מתכתשים על עניין סמכויות.

חשוב לציין כי הגשת תביעת מזונות זמניים לבית הדין הרבני אינה מקנה לבית הדין הרבני את הסמכות לדון בתביעת מזונות קבועים, כך שלאחר ההכרעה בפסיקת מזונות זמניים יהיה ניתן להגיש תביעת מזונות בבית משפט למשפחה.

דבר נוסף שיש לתת את הדעת בשעה שאתם מגישים בבית הדין הרבני תביעת מזונות זמניים, כי לאחר שבית המשפט יכריע בתיק מזונות קבועים כמה עולה דמי מזונות לאישה, הדבר עשוי להשליך באופן רטרואקטיבי על מה שהוכרע בתיק מזונות זמניים בבית הדין הרבני גם לתוספת בגובה המזונות, וגם להפחתה בדמי המזונות.

מי מגיש תביעת מזונות זמניים בבית הדין הרבני

בניגוד לתביעת מזונות קבועים שבין האב ובין האם יכולים להגיש את התביעה לבית הדין הרבני ובלבד שלאחר מכן גם ההורה השני יביע את הסכמתו, הרי שתביעת מזונות זמניים בבית הדין הרבני יכולה להיות מוגשת אך ורק על ידי האם.

הסיבה לכך היא שתביעת מזונות זמניים מוגשת כסעד דחוף עד שתתקבל ההכרעה בבית הדין בתיק מזונות קבועים, כמה משלמים מזונות עבור ילד אחד, ומה יבקש האב כסעד דחוף לשלם מזונות??

מה צריך להביא לפתיחת תיק מזונות זמניים

פתיחת תיק מזונות זמניים בבית הדין הרבני נעשית על ידי שהאם מגישה בקשה לסעד דחוף לחייב את האב בתשלום מזונות ילדים.

לבקשה יש לצרף תעודת זהות וספח בדיוק כמו שאתם מבקשים לבצע פתיחת תיק גירושין ברבנות, אלא שבתביעת מזונות עליכם לצרף תלושי שכר אחרונים, פירוט דפי עו"ש של החודשים האחרונים, וכן פירוט של כל הכנסה נוספת ככל ויש לכם.

במידה ויש בידכם תלושי שכר גבוהים של האב, מומלץ לצרף לתיק גם תלושי שכר אלו, בכדי להוכיח לבית הדין הרבני את יכולתו הכלכלית של האב לעמוד בתשלומי מזונות גבוהים.

החלטת בית הדין הרבני למזונות זמניים אינה סופית

החלטת בית הדין הרבני בתביעת דמי מזונות גבוהים או נמוכים אינה סופית, כך שלמרות החלטת בית הדין הרבני על תשלום דמי מזונות זמניים גבוהים או נמוכים, אין כל קושי להגיש תביעה להגדלת מזונות. או תביעה להפחתת דמי המזונות.

ככל ואכן תוכיחו לבית הדין הרבני כי גובה דמי המזונות הנמוכים או הגבוהים אינם מוצדקים, הרי שבהליך הסופי בתביעת מזונות ילדים הקבועה, הדבר ישפיע על גובה דמי המזונות באופן רטרואקטיבי.  

במידה ותחליטו שלא להמתין עד סוף ההליך ותבקשו להגיש ערעור לבית הדין הגדול על החלטת בית הדין הרבני בתביעת מזונות זמניים, הרי שתתקלו בקושי, שכן ערעור לבית הדין הרבני הגדול ניתן להגיש רק על החלטה סופית בתיק ולא על החלטה של מזונות זמניים.

ככל ואתם מבקשים להגיש תביעת מזונות זמניים בבית הדין הרבני אתם מוזמנים לפנות למשרדנו טוען רבני יהודה אבלס ולקבל את הייעוץ המתאים למקרה הקונקרטי שלכם. 

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הסכם חלוקת רכוש בגירושין

הסכם חלוקת רכוש יכולה להיעשות לפני הגירושין כשבמקרה זה הסכם זה יקרא הסכם ממון לפני הנישואין, והסכם זה יכול להיעשות בבני זוג שיודעים איך מתגרשים

קרא עוד »
דילוג לתוכן