מתי ניתן להגיש תביעה להגדלת מזונות?

תביעה להגדלת מזונות

תביעה להגדלת מזונות יכולה להיות באחת משתי האפשרויות, האפשרות האחת היא במקרה בו בית הדין הרבני קבע כמה עולה דמי מזונות לאישה, והשנייה היא במקרה בו הצדדים ערכו הסכם גירושין ובו נקבע גובה המזונות.

קיים הבדל בהגשת תביעה להגדלת מזונות אם מדובר בתביעה להגדלת מזונות לאחר הסכם גירושין, לבין אם מדובר בתביעה להגדלת המזונות לאחר החלטה של בית הדין.

תביעה להגדלת מזונות לאחר פסק דין

מקרה בו בית הדין הרבני הכריע שניתן לפסוק רק דמי מזונות מינימליים, ולדעתכם פסק הדין אינו נכון, שכן השתכרות האב גבוהה, או הצרכים של הילדים הינם גבוהים מכפי ששיער בית הדין אין אפשרות להגיש תביעה להגדלת מזונות.

כל שעליכם לעשות הוא להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול בו תפרטו את הסיבות אשר לדעתכם בית הדין האזורי שגה בהחלטתו.

רק במקרה בו חלו שינוי נסיבות ממועד החלטת בית הדין האזורי, ניתן להגיש בקשה להגדלת מזונות, שינוי נסיבות הוא דבר בלתי צפוי שהתרחש לאחר פסק הדין של בית הדין.

שינוי נסיבות שהיה ידוע מראש כגון שינוי בגילם של הילדים לא ייחשבו כשינוי, שכן בית הדין שנתן את ההחלטה בשאלה כמה משלמים מזונות לקח בחשבון את התרחישים הצפויים, כך שרק שינוי נסיבות בלתי צפוי הינו עילה להגשת בקשה להגדלת מזונות.

תביעה להגדלת מזונות לאחר הסכם גירושין

במקרים רבים בני הזוג עושים הליך גירושין בהסכמה בו הם מסדירים את מכלול הנושאים, כגון חלוקת רכוש, משמורת ילדים, מזונות ילדים.

אלא שלפעמים האם מבקשת לשנות את גובה דמי המזונות לאחר שהסכם הגירושין אושר בבית הדין, כשלדעתה יש להגדיל את דמי המזונות ילדים.

ככל והסיבה שלדעתה יש להגדיל את מזונות הילדים הוא משום שההסכם גירושין נעשה תחת לחץ, כפייה, עושק, וכדומה הרי שאין לה להגיש תביעה להגדלת מזונות ילדים, אלא עליה להגיש תביעה לביטול הסכם גירושין.

לא כן אם האישה סבורה כי אכן ההסכם נעשה בדעה צלולה, אלא שלטענתה חל שינוי נסיבות מהותי אשר יש בו בכדי להשפיע על גובה דמי המזונות, הרי שעליה להגיש תביעה להגדלת מזונות.

מה נחשב שינוי נסיבות

בכדי שתהיה לאם את הזכות לתבוע הגדלת מזונות הדבר הראשון שעליה לעשות הוא להוכיח כי חל שינוי נסיבות בין ההסכם או ההחלטה של בית הדין למצב הנוכחי.

שינוי נסיבות יכול להיות במספר דברים, השינוי הבולט והמרכזי שביניהם הוא שינוי במשמורת הילדים, כגון במקרה בו הסדרי השהות של האב עם הילדים הייתה מינימלית וכעת הסדרי השהות הינם משמורת משותפת.

שינוי נסיבות נוסף שנמצא בפסקי הדין הוא שינוי בשכרם של ההורים, כגון שבעבר האב השתכר בשכר נמוך ולכן גובה דמי המזונות עמד על סכום מינימלי, אבל לאחר מיכן האב החל להשתכר בסכום גבוה.

מקרה הפוך, הוא כשהאם השתכרה בשכר גבוה ומשכך גובה דמי המזונות נמוכים ואילו לאחר מכן מכל סיבה שהיא האם משתכרת בשכר נמוך, הרי שבהחלט ניתן לטעון שמדובר בשינוי נסיבות מהותי.

תביעה להגדלת מדור

אפשרות נוספת בה יהיה ניתן להגיש תביעה להגדלת מזונות כאשר בעת ההחלטה של בית הדין או אישור הסכם הגירושין האישה גרה בדירת הצדדים, אלא שהאיש הגיש תביעה לחלוקת נכסים בגירושין ולכן בוצע פירוק שיתוף בדירת הצדדים.

האישה שמצאה את עצמה בלא קורת גג נאלצה לשכור דירה ולכן מבקשת האישה לקבוע כי האיש חייב בתוספת והגדלה לדמי המזונות עקב הוצאות המדור.

כמו כן במקרים בהם בית הדין לא הכריע עד איזה גיל משלמים מדור, בהחלט ניתן להגיש תביעה להגדלת מזונות ולנמק שעדיין האב חייב במדור הילדים.

תביעה להגדלת מזונות עקב הפרת הסכם גירושין

הסכם גירושין הכולל בתוכו את הסכמות בני הזוג על משמורת ילדים והסדרי שהות וכן על גובה דמי המזונות, הרי שבהחלט ניתן לראות את הסכמת הצדדים בגובה דמי המזונות בקשר ישיר להסכמות בעניין המשמורת.

כך שבמקרה בו קיים הפרת הסדרי השהות כשהאב מסרב לפגוש את הילד בזמנים שקבוע לו, הרי שבית הדין יורה כי הפרת הסכם גירושין מקים עילה להגיש תביעה להגדלת מזונות.

היכן מגישים בקשה להגדלת מזונות

לאחר שנוכחתם לדעת כי אתם זכאים להגיש תביעה להגדלת מזונות עולה השאלה היכן ניתן להגיש את התביעה להגדלת מזונות.

המענה לשאלה זו תלויה האם ההחלטה הראשונית בתביעת המזונות ניתנה על ידי ערכאה שיפוטית לבין אם מדובר בהסכם שהצדדים חתמו עליו מרצונם.

ככל וערכאה שיפוטית היא שנתנה את ההחלטה על גובה המזונות, הרי שאותה ערכאה השיפוטית שנתנה את ההחלטה, בפניה יש להגיש את התביעה שלכם להגדלת מזונות.

מאידך אם לא התקיים דיון בפני הערכאה השיפוטית, אלא הצדדים ניהלו משא ומתן כשהם עורכים את הסכם הגירושין ומביאים לאישור הסכם גירושין ברבנות או בבית משפט, הרי שאין לערכאה השיפוטית שאישרה את ההסכם סמכות נמשכת.

במקרה זה הסמכות תהיה מסורה לבית המשפט למשפחה אלא אם כן שני בני הזוג מבקשים שהסמכות תהיה מסורה לבית הדין הרבני.

יש לציין כי לכלל זה ישנם מספר חריגים ולכן מומלץ לפנות לטוען רבני בכדי שהוא ייתן לכם ייעוץ מקצועי המתאים למקרה הקונקרטי שלכם.  

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

אחריות הורית משותפת

אחריות הורית משותפת

אחריות הורית משותפת או משמורת משותפת? האם צריך לשים את הדגש על אחריות הורית או שמא על המשמורת? מה קורה במקרה שהסדרי השהות של הילדים

קרא עוד »
האם יש עורך דין רבני

האם יש עורך דין רבני?

עורך דין רבני או כפי שהוא נקרא בשפה המקצועית טוען רבני, הינו מייצג אשר לאחרונה יותר ויותר זוגות מעדיפים לשכור את שירותיו מאשר לשכור את

קרא עוד »
גט מעושה

מה דינו של גט מעושה

גט מעושה הינו גט שניתן בעל כורחו ובכפייה של אחד מבני הזוג, כאשר לרוב יהיה מדובר בכפיית הבעל לתת את הגט. לא כל כפייה תיחשב

קרא עוד »
הסכם גירושין בהסכמה

ירושה של ידועה בציבור

כאשר צריכים לחלוק בעיזבונו של המנוח ויש ידועה בציבור עולה השאלה האם הידועה בציבור זכאית לקבל ירושה, או שמא אין לידועה בצבור כל זכות בירושה?

קרא עוד »
דילוג לתוכן