כמה עולה דמי מזונות לאישה?

כמה עולה דמי מזונות לאישה?

כשבאים לבחון כמה משלמים דמי מזונות לאישה, יש להבחין כי ישנם שני תשלומי מזונות אשר שונים במהותם ובהיקף חיובם.

דמי המזונות שמשולמים לאישה הן עבור: דמי מזונות אישה ודמי מזונות לילדים, אלא שישנו הבדל משמעותי בשאלה כמה מזונות משלמים עבור ילד אחד לבין כמה מזונות משלמים עבור מזונות אישה.

מזונות לאישה

מזונות אישה הינו חיוב שכל בעל מתחייב לאישה תחת החופה לזון ולפרנס את האישה בהתאם לרמת מחייתה שהורגלה האישה טרם הנישואין.

במאמר מיוחד הרחבנו מתי האישה מקבלת מזונות אישה, אך באופן כללי ניתן לומר שחיוב זה הינו רק כל זמן שהצדדים נשואים זה לזה והם חיים בהרמוניה אחת, אך ככל והאישה עזבה את הבית ללא סיבה מוצדקת, האישה תפסיד את דמי מזונות לאישה.

אך יחד עם זאת חשוב לציין כי ישנם מקרים בהם האישה עזבה את דירת הצדדים והבעל עדיין יהיה חייב לפרנס את האישה, כגון במקרה שמדובר בגירושין בעקבות בגידה של הבעל, כך שהבעל הוא האשם בפירוק התא המשפחתי.

בהתאם להלכה ככל והאישה מקבלת מזונות אישה מהבעל, הרי שהבעל זכאי לקבל מהאישה את "מעשה ידיה", כלומר הבעל זכאי לקבל את המשכורת שהאישה מרוויחה, כך שהבעל מקבל תמורה בעבור תשלום המזונות.

למעשה, בתי הדין אינם פוסקים שהבעל זכאי לקבל את משכורתה של האישה, כיון שכיום יש בדבר זה ספיקות בהלכה, ולכן למעשה האישה יוצאת מרוויחה שמחד הבעל חייב לפרנס את האישה, ומאידך היא זכאית לקבל את משכורתה.

נמצא שאם חשבתם שבית הדין הרבני "מקפח" את האישה, תופתעו לגלות שישנם מקרים שדווקא בתי הדין הרבנים הם אלו ששומרים על זכויות האישה בגירושין.

יש לסייג את הדברים שלמרות שהבעל אינו מקבל מהאישה את משכורתה, בכל זאת הוא רשאי "לקזז" מדמי המזונות אישה כנגד המשכורת של האישה.

מזונות ילדים

כפי שהרחבנו בתחילת המאמר מלבד חיוב מזונות אישה, קיימת לאב חובה לפרנס את הילדים הקטינים, חוב זה מוטל בראש ובראשונה על האב ולא על האם.

לכן, ככל ואין את התנאים של משמורת משותפת והאם הינה המשמורנית היחידה, הרי שהאב יצטרך להעביר מידי חודש בחודשו דמי מזונות לאישה עבור הילדים.

חיוב זה אינו קשור כלל האם אחד מההורים אמר אני רוצה להתגרש או ששני בני הזוג חיים בשלווה, חיוב זה חל בכל מקרה בו ישנם ילדים קטנים.

חילוקי הדעות בין ההורים היא על גובה המזונות שהאב מעביר לאם כדמי מזונות לאישה עבור הילדים, כך שהאב מבקש שיפסקו עבורו דמי מזונות מינימליים ואילו האם מבקשת דמי מזונות גבוהים.

שאלה זו מקבלת משנה תוקף שעה שלהורים ישנם מספר ילדים קטנים, כך שהשאלה כמה מזונות משלמים על 3 ילדים יש לה משמעות גדולה יותר.

על שאלה זו לא ניתן להשיב בתשובה חד משמעית, שכן הדבר משתנה ממקרה אחד למשנהו, כמו כן קיים שינוי משמעותי בפסיקות בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט האזרחיים, דבר שגורר אחריו מאבק סמכויות בגירושין ברבנות מול גירושין בבית משפט.

דמי מזונות לאישה זמניים

לא פעם אנו נתקלים במקרה בו האישה האישה מגישה בבית הדין יחד עם פתיחת תיק גירושין ברבנות תל אביב או ברבנות אחרת בקשה לסעד דחוף שהבעל ישלם דמי מזונות לאישה באופן זמני, עד שבית הדין הרבני יכריע בשאלה האם האישה זכאית לקבל דמי מזונות לאישה.

לרוב בתי הדין ייעתרו לבקשה ככל ומדובר בדמי מזונות לילדים, שכן האב חייב במזונות הילדים כמעט בכל המקרים, כל הכרעה שנותרה לבית הדין היא להכריע כמה משלמים מזונות, או עד איזה גיל משלמים מדור.

מסיבה זו בתי הדין ייקבעו כי האב חייב לשלם כדמי מזונות זמניים תשלום מזונות מינימלי עד להכרעה בתיק כולו, כשאין ספק שהאישה תהיה רשאית להגיש תביעת מזונות רטרואקטיבית לפי הסכום המעודכן שיקבע בית הדין.

חיוב הכתובה השלכה מדמי מזונות אישה

ההכרעה בשאלה האם הבעל חייב דמי מזונות לאישה מלבד הכרעה לגופה, יש בה בכדי להשליך על המשך התיק כולו.

שכן ככל ובית הדין יקבע כי האישה זכאית למזונות אישה, הרי שהאישה ככל הנראה תהיה זכאית לקבל את הכתובה, כשמדובר לפעמים בסכומים של מאות אלפי שקלים, כך שבהחלט צריך להיות ערוכים ומוכנים בתביעת מזונות אישה.

אמנם, גם במקרים בהם בית הדין יקבע כי האישה אינה זכאית למזונות אישה, אין בו בכדי לקבוע בוודאות כי האישה אינה זכאית לכתובה, שכן ישנם מקרים בהם האישה אינה זכאית למזונות אישה ובכל זאת היא זכאית לקבל את מלוא הכתובה.

מה עושים כשיש תביעת דמי מזונות לאישה?

ככל והאישה הגישה תביעת דמי מזונות אל תקלו בדבר ראש, ולכן חשוב מאוד שתפנו לייעוץ אצל טוען רבני מוסמך.

אולי ישנם זוגות שאינם יודעים מה זה טוען רבני, אך ככל ועובר הזמן יותר ויותר זוגות מעדיפים לקבל את הסיוע של הטוען רבני מאשר לפנות לעורכי דין.

הסיבה לכך נעוצה שכן בעוד עורך דין כמעט ולא למד במסגרת ההכשרה המקצועית שלו את הדין העברי שבתי הדין הרבניים נוהגים לפסוק על פיו, הרי שטוען רבני בקיא היטב בדין העברי לאחר שעבר הכשרה מיוחדת להלכות אלו.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מינימום מזונות לילד

מינימום מזונות לילד

האם אפשר לשלם רק מינימום מזונות לילד? מתי האב ישלם מזונות לילד נמוכים ומתי הוא ישלם דמי מזונות גבוהים? האם יש הבדל בין בית הדין

קרא עוד »
מה עושים עם כתובה שאבדה

חיוב כתובה – לא תמיד!!!

חיוב כתובה הינו חיוב שתקנו חכמים לפני מאות שנים מתוך מטרה להפחיד את הבעל לגרש את האישה ללא שיש לו עילה לגירושין מוצדקת. תקנה זו

קרא עוד »
איך מתגרשים ברבנות

איך מתגרשים ברבנות?

איך מתגרשים ברבנות בצורה הכי קלה? רוצים להתגרש אבל לא יודעים איך מתחילים הליך גירושין? מתי יודעים שצריך להתגרש? במאמר מקיף זה תקבלו מידע על

קרא עוד »
דילוג לתוכן