בן מרדן וההשלכה על מזונות

בן מרדן וההשלכה על מזונות

בן מרדן אינו דבר שבשגרה, כפי שנרחיב במאמר הכרזה על ילד מרדן הינו במקרה קיצון מאוד, אך במקרים בהם ניכר כי הבן הינו מרדן, הרי שבית הדין הרבני או בית המשפט יכריזו על הילד כמרדן.

למה יש בנים מרדנים?

הליך גירושין קשה בין בני הזוג גורמים משקעים חמורים בין בני הזוג, דבר שבהרבה מהמקרים מחלחל לילדים הקטנים.

הורים שאינם משכילים להבין שהורות משותפת וטובת הילד הינם דברים שהולכים יחד יוצרים נזק קשה לילד, כשבמקרה קיצון הילד נהפך לבן מרדן.

ההורים שאינם רואים את טובת הילדים מרשים לעצמם להסית את הילד כנגד ההורה השני, או לקרוא להורה השני בפני הילד בכינוי גנאי, כשהמטרה היא ברורה לנסות ולנתק את הקשר בין הילד לאב.

לקוחות הפונים למשרדינו יודעים כי בראש ובראשונה על ההורים לחשוב איך להתגרש בלי לפגוע בילדים, כשחשוב להבין שהילדים אותם קבלנו במתנה עלינו לשמור עליהם מכל משמר.

מי הוא בן מרדן?

בן מרדן הינו ילד שמנכר את ההורה כשלרוב המדובר בניכור כנגד האב, ניכור זה יכול להתבטאות במספר אפשרויות:

המקרה הקשה ביותר הוא מקרה בו הבן מסרב לקיים כל קשר עם האב, כך שהבן אינו מוכן בשום פנים ואופן לפגוש את האב.

מקרה קל יותר, הינו מקרה בו הילד אינו נוהג בכבוד לאב, כשהילד משמיע קללות ונאצות כנגד האב.

מדוברים במקרים כואבים מאוד, שכן האב שגידל את הילד במסירות מוצא את עצמו במצב בו הילד אינו מסכים לפגוש אותו.

חשוב לציין כי אף שבמאמר מוזכר "בן מרדן", הרי שאין כל הבדל אם מדובר בבן מרדן או בבת מרדנית.

מתי יכריזו על הילד בן מרדן?

במקרה בו הילד מסרב לקיים קשר ראוי עם האב, ניתן להכריז על הילד שהינו ילד מרדן, אך דבר זה מותנה בסיבה שהבן מסרב לנתק את הקשר עם האב.

במקרה בו סירוב הבן לפגוש את האב הינו כתוצאה מניכור הורי שהאם עושה, הרי שבוודאי שניתן להכריז על הילד כמרדן.

הכרזה זו יכולה לחלחל לאם את ההבנה כי הילד זקוק לאב לא פחות מאשר הוא זקוק לאם, כך שניסיון הניתוק של הילד עם האב יש לה השלכה קשה.

אך, במקרים מסוימים בהם האב הוא האשם בניתוק הילד ממנו, כגון שהאב מכה את הילד או מתייחס אליו בצורה שאינה נאותה, הרי שלאב לא תינתן הזכות להעלות טענות כביכול הילד הוא המרדן.

עם זאת בית הדין הרבני יכול לצפות גם במקרה בו קיים אשמה מסוימת לניתוק הקשר של האב עם הילד, שהאם תנסה לניע את הילד מניתוק הקשר.

בכל מקרה חובה לאם לדעת כי משמורת ילדים הינה חובה ולא זכות, כך שהאם חייבת למלא את תפקידה לדאוג לטובת הילד אשר זקוק לאב ואם יחד.

אך עם זאת חשוב להדגיש כי הכרזה על ילד מרדן אינו דבר שבשגרה, בית הדין ינסה בכל דרך למנוע את הניכור ההורי ולא להגיע למצב בו מכריזים על הילד כבן מרדן.

רק במקרים קשים בו למרות התראות חוזרות ונשנות וניסיונות נוספים, עדיין הבן ממשיך במרד, לא תהיה כל ברירה והילד יוכרז כבן מרדן.

ההשלכה של מזונות על ילד מרדן

במקרים רבים אבות שמנסים לחמוק מתשלום מזונות ואינם יודעים מתי אין משלמים מדור, מנסים את מזלם ומגישים בקשה להורות כי הבן מרדן, בתקווה כי הדבר יביא להם פטור.

אכן יש לציין כי בהחלט להכרזה על ילד שהינו בן מרדן ישנה השלכה לחיוב האב במזונות ילדים, אך לא בכל מקרה האב יהנה מפטור תשלום מזונות.

בפסקי דין נקבע כי פטור האב ממזונות תלוי באפשרויות הכלכלית של ההורה השני להחזיק ולפרנס את הילד, לא ניתן לתת "עונש" לילד בכך שיגווע ברעב.

אלא, שגם במקרה בו להורה המשמורן אין יכולת כלכלית לפרנס את הילד, חובת האב לזון את הילד מוגבלת, ולכן ייפסקו דמי מזונות מינימליים בלבד.

ההשלכה של הסדרי השהות לבן מרדן

ככל ובית הדין הרבני מכריז על הילד כבן מרדן עקב הסתה של האם, הדבר יכול להשפיע לא רק על השאלה כמה משלמים מזונות, אלא במקרים מסוימים הדבר יכול לגרום לשינוי משמעותי בהסדרי השהות.

הנזק שנגרם לילד בניתוק הקשר עם האב, יכול לשכנע את בית הדין כי טובת הילד היא להוציא את הילד ממשמורת האם ולהעביר את המשמורת על הילד לאב.

המדובר במקרה חריג, אך במקרים בהם ניתן לקבוע בוודאות כי האם היא האשמה בכך שהילד נהפך להיות בן מרדן, אכן עלולים להביא תוצאה קשה שכזו.

לכן, עצתי היא לדעת לכבד את ההורה השני לכל הפחות בפני הילד למרות כל חילוקי הדעות שיש בין בני הזוג על זכויות האישה בגירושין.

לסיום, אני מלא תקווה כי תופעה של מרידת הבן תיעלם מהמפה, אך ככל ונתקלתם במקרה קשה חשוב ליצור קשר עם טוען רבני לגירושין ולקבל ייעוץ קונקרטי המתאים במדויק למקרה שלכם.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

דילוג לתוכן