הכיצד מתבצע משמורת משותפת וחלוקת ימים?

משמורת משותפת וחלוקת ימים

אין כל ספק שהדבר החשוב לבני הזוג בעת הליך הגירושין הוא איך להתגרש בלי לפגוע בילדים.

ברוב המקרים האב והאם שותפים לדעה כי יש להפריד בין ההליכים שמתנהלים בין ההורים לבין ההליכים הקשורים לטובת הילד, כך שההליך של טובת הילד עליו להיות במנותק לתביעות בין ההורים.

השאלה שמטרידה את ההורים הינה בנושא של משמורת משותפת וחלוקת ימים מה מהם עדיף, שכן מצד אחד קיימים מעלות למשמורת משותפת, ומצד שני לא ניתן להתעלם מחסרונות של משמורת משותפת.

משמורת משותפת וחלוקת ימים מה מהם עדיף

לרוב האב הוא אשר מבקש שתהיה משמורת משותפת ואילו האם מבקשת שהאב יהיה זכאי להסדרי שהות בימים מסוימים בלבד.

הסיבה לכך היא שלרוב האב מבקש להרחיב את הסדרי השהות למקסימום בכדי שלא להסתבך בשאלה עד איזה גיל משלמים מדור וכמה מזונות משלמים על 3 ילדים, מאידך האם תעדיף הסדרי שהות מופחתים לאב בכד שהאב לא ישלם דמי מזונות מינימליים.

אך לא פעם אנו מוצאים בני זוג שדווקא האם מבקשת שהאב יהיה משמורן ואילו האב מבקש חלוקת ימים בהם יהיו הסדרי שהות מופחתים.

הסיבה לכך הוא השיקול הנוסף שעומד מול ההורים כשהם באים להחליט בנושא של משמורת משותפת וחלוקת ימים, שהאם מבקשת שלא להיות כבולה לילדים ולגדל את הילדים בלא עזרת האב, מסיבה זו דווקא האבות מבקשים שלא להיות תלויים בילדים.

במשרדנו אנו מסבירים ללקוחות הפונים אלינו שלמרות שמדובר בשיקולים חשובים, הרי שהשיקול המרכזי שצריך להנחות את ההורים מה הוא טובתו של הילד, האם טובת הילד מחייבת משמורת משותפת או חלוקת ימים.

משמורת משותפת וחלוקת ימים מי הקובע?

מי יחליט האם יהיה משמורת משותפת או חלוקת ימים?

קיימים מספר אפשרויות בשאלה מי ייתן את ההחלטה על משמורת משותפת וחלוקת ימים, שכן ניתן לערוך הסכם גירושין ואז ההורים הם שיקבעו את הסדרי השהות, או לחילופין להותיר לערכאה שיפוטית את ההחלטה.

האפשרות הראשונה הוא בו בני הזוג מקבלים את ההחלטה על משמורת משותפת בהסכמה, כשבמקרה זה ההורים יישבו יחד ויגיעו להסכמות מלאות על עתיד ילדם ולאחר מיכן יערכו הסכם גירושין ויביאו לאישורו של בית הדין הרבני.

האפשרות השנייה במקרה בו בני הזוג אינם מצליחים להגיע להסכמות על הסדרי הראיה, במקרה זה אין מנוס ומי שיקבע את עתיד הסדרי הראייה היא ערכאה שיפוטית.

כשאנו בוחנים מי היא הערכאה המשפטית המוסמכת לתת החלטות בעניין משמורת ילדים, אנו נמצא כי במדינת ישראל קיימים שתי ערכאות שונות, האחד בית הדין הרבני, והשני בית המשפט למשפחה.

אך מי מבין הערכאות השונות הוא שיהיה מוסמך לתת החלטות בהסדרי השהות?

התשובה לכך היא שמי שיגיש הראשון את תביעת משמורת ילדים, הוא שיחליט האם ברצונו להגיש את התביעה בבית הדין הרבני, ואז הסמכות תהיה מסורה לבית הדין הרבני, או שהוא מעדיף להגיש לבית המשפט, ואז הסמכות תהיה מסורה לבית המשפט.

מסיבה זו אם אתם מעדיפים שבית הדין הרבני הוא שידון בהסדרי הראיה, יש להקדים ולבצע פתיחת תיק גירושין ברבנות תל אביב או ברבנות שבאזור מגוריכם.

מתי יהיה משמורת משותפת ומתי חלוקת ימים

ככל ובני הזוג לא הצליחו להגיע להסכמות בשאלה של משמורת משותפת וחלוקת ימים, כך שהשאלה האם להעדיף משמורת משותפת נמצאת לפתחו של בית הדין, איך בעצם ייקבע בית הדין את השאלה על משמורת משותפת וחלוקת ימים? מה יהיו השיקולים המנחים את בית הדין לקבוע האם יהיה משמורת משותפת או חלוקת ימים?

התשובה לכך היא שהשיקול היחיד שיעמוד בפני בית הדין הרבני הוא מה היא טובת הילד, כל שיקול אחר של שינוי בגובה המזונות לא ישפיעו על קביעת הסדרי השהות.

לשם כך בית הדין ימנה פקידת סעד שתכתוב תסקיר (חוות דעת) בו יהיה מפורט מה הם הסדרי השהות אשר לדעתה הינם לטובת הילד, ככל ופקידת הסעד תציין כי לדעתה עדיף משמורת משותפת, הרי שהסיכויים שאכן יהיה משמורת משותפת גדלים.

חשוב לציין כי אף במקרה בו פקידת הסעד המליצה על חלוקת ימים בצורה שלדעתכם היא פוגעת בטובת הילד, הרי שבהחלט ניתן להילחם כנגד התסקיר, שכן בית הדין אינו מחוייב לקבל את המלצותיה של פקידת הסעד.

משרדינו ייצג אב שמסיבה שאינה ברורה, פקידת הסעד כתבה בתסקיר כי לדעתה יש להפחית את הסדרי השהות בחלוקת הימים.

מתחילה בית הדין ביקש לאמץ את התסקיר ולהפחית בהסדרי השהות של האב, רק לאחר מלחמה עיקשת של משרדינו הוכח לבית הדין כי נפלה טעות בחוות הדעת של פקידת הסעד, בית הדין הותיר לאב את הסדרי הראיה המורחבים כפי שהיה נהוג עד לאותה תקופה.

חשוב להדגיש כי מדובר במלחמה קשה, כך שככל ואתם מבקשים לשכור את שירותיו של טוען רבני זול, הרי שככל הנראה לא תצליחו במערכה, מסיבה זו אני ממליץ לקחת טוען רבני מומחה לגירושין בכדי שטובת הילד לא תיפגע.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

דילוג לתוכן