האם ניתן לעשות הסכם גירושין ללא עורך דין?

הסכם גירושין ללא עורך דין

הניתן לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין? האם יש דרך לחסוך את העלות של עורך הדין בעריכת הסכם גירושין?

הסכם גירושין מה כולל?

בכדי שנוכל להשיב על השאלה האם ניתן לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין צריכים קודם להבין מה הוא הסכם גירושין, ומה היא עיקר מטרתו.

הסכם גירושין נעשה לאחר ששני בני הזוג יודעים איך יודעים מתי צריך להתגרש וכי הם מבינים כי חיי הנישואין לא יחזרו לתיקונם עוד.

במקרה זה בני הזוג עורכים הסכם גירושין בו הם מסדירים את כל נושאי חילוקי הדעות שיש בין ההורים כמו האם הורות משותפת וטובת הילד ילכו יחדיו או שמא דווקא טובת הילד מכריחה שהאם תהיה המשמורנית.

את הסכמות הצדדים יש להעלות על גבי הכתב ולהביא זאת לאישור בית הדין הרבני או לאישור בית המשפט למשפחה.

עריכת הסכם גירושין ללא עורך דין

לאחר שהשכלנו להבין מה הוא הסכם גירושין, נראה האם ניתן לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין, כשניווכח ששאלה זו מורכבת משני חלקים, האחד האם ניתן לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין ושאלה נוספת האם ניתן לאשר את הסכם גירושין על ידי עורך דין.

ובכן, מבחינה חוקית אין כל מניעה לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין, כל בני זוג יכולים לערוך הסכם גירושין לבדם, ובלבד שהסכם הגירושין יהיה כתוב בצורה ברורה בו יוסדרו הנושאים כמה מזונות משלמים עבור ילד אחד ונושאים נוספים.

אלא שכמו שהנכם מבינים שרכישת דירה אינה כדאית לעשות בלא סיוע וליווי של עורך דין, שכן אתם יכולים לגלות לאחר זמן שנפלתם בפח, עקב העובדה שסעיף חשוב מאוד עבורכם לא נכנס לחוזה, כך אין כל היגיון לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין.

הסכם גירושין הינו חוזה לכל דבר אשר ילווה את בני הזוג במשך שנים רבות, כך שחיסור של פרט קטן עלול להיות מכריע בהמשך עתיד בני הזוג.

אכן אני נתקל בבני זוג שמעדיפים לחסוך את עלות עריכת ההסכם גירושין על ידי עורך דין, אך הם אינם יודעים כי המחיר היקר אותו הם יצטרכו לשלם לאחר שהם יבינו כי סעיף חשוב בטעות לא נכנס לתיק הינו גבוה ביותר.

מניסיוני אני יכול לספר לכם מקרה בו בעל העדיף לחסוך את עלות עריכת הסכם גירושין על ידי עורך דין, כשהבעל אינו רואה צורך לכתוב כי האישה מוותרת על תביעת כתובה לאחר הגירושין, כיון שהוא סבר כי לא ניתן לתבוע תביעה שכזו.

האישה שידעה היטב שתביעת כתובה אינה מחייבת הינה מיתוס הגישה לבית הדין הרבני לאחר אישור הסכם הגירושין וסידור הגט תביעת כתובה.

עם כל הצער הכרוך בכך משרדינו הודיע לבעל כי הוא ייאלץ לנהל הליך של תביעת כתובה בבית הדין הרבני כשאין צורך להכביר במילים על ההוצאות הרבות ועגמת הנפש שמגרמו לבעל, רק בגלל שהאיש ביקש לחסוך את עלות עורך הדין.

אישור הסכם גירושין ללא עורך דין

רבים מבני הזוגות טועים וסבורים שאם הסכם הגירושין נעשה על ידי עורך דין אין צורך לקבל אישור להסכם הגירושין בבית הדין הרבני.

המדובר בטעות, שכן אין כל נפקות אם נעשה הסכם גירושין ללא עורך דין או בליווי עורך דין, בכל מקרה אין כל תוקף לחתימת בני הזוג אלא רק לאחר שהסכם הגירושין קיבל תוקף פסק דין.

יש לציין כי הסכם ממון בין בני זוג שנעשה לפני הנישואין יכול להיות מאושר גם על ידי נוטריון, אם כי שהמלצתי שגם הסכם ממון לפני הנישואין לאשרו בבית הדין הרבני או בבית המשפט, אך הסכם גירושין מקבל תוקף רק לאחר אישור בית הדין.

מתי ניתן לעשות הסכם גירושין ללא עורך דין?

במקרה בו בני הזוג נישאו במשך תקופה קצרה של מספר חודשים, כך שלבני הזוג אין ילדים וחלוקת רכוש שהם צריכים להסדיר בעריכת הסכם גירושין, אכן ניתן לשקול בחיוב לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין.

מקרה נוסף בו ניתן להמליץ לבני הזוג לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין במקרה בו בני הזוג ערכו הסכם ממון לאחר הנישואין בו הוסדרו כל הנושאים השנויים במחלוקת.

במקרים אלו ניתן להוריד הסכם גירושין סטנדרטי מהאינטרנט ולמלאות את פרטי בני הזוג.

אמנם למרות זאת אוכל לציין שבני זוג שאינם חוששים איך מתגרשים כשאין כסף, מעדיפים לשכור את שירותיו של העורך דין בכדי שהוא יערוך עבורם הסכם גירושין, וזאת במטרה שבני הזוג יוכלו להיות רגועים ושלוים שההסכם נעשה כמו שצריך.

הסכם גירושין על ידי טוען רבני או עורך דין

שאלה שחוזרת על עצמה רבות האם עדיף לערוך את הסכם גירושין ללא עורך דין אלא בליווי טוען רבני או שמא עדיף עורך דין.

חשוב לציין כי בעוד שלעניין ייצוג אכן יש מקרים בהם תהיה עדיפות לעורך דין וכמו שהרחבנו במאמר טוען רבני או עורך דין, הרי שבעריכת הסכם גירושין קיים יתרון משמעותי לטוען רבני על פני עורך דין.

לא פעם אנו מוצאים מקרים בהם הסכם גירושין שאושר בבית המשפט ולאחר מכן הסכם זה מבוטל בבית הדין הרבני, כיון שההסכם לא נכתב בצורה הלכתית, מחדל חמור שכזה ככל הנראה לא יקרה במקרה בו טוען רבני שבקיא בדין העברי יערוך לכם את ההסכם גירושין.

האם ניתן לעשות הסכם גירושין ללא עורך דין? צפו בסרטון בנושא:

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

גירושין בישראל

כפיית גט כנגד סרבני גט

כפיית גט יכולה להיות כנגד בעל סרבן גט, והיא יכולה להיות גם כנגד אישה סרבנית גט, אלא שבכל זאת קיימים מספר הבדלים בין אם הכפייה

קרא עוד »
דילוג לתוכן