מתי לא משלמים מדור?

מתי לא משלמים מדור?

מתי לא משלמים מדור ומתי משלמים חלק מתשלום מדור? על הכל ועוד במאמר שלפנינו.

כבר בראשית המאמר אציין שישנם שני חיובים שונים בתשלום המדור אשר הם שונים במועד החיוב ובגובה התשלום, האחד הוא תשלום מדור בגין מזונות אישה והשני מדור ילדים בגין תשלום מזונות ילדים.

מתי לא משלמים מדור אישה?

מדור אישה הינו חלק מתשלום מזונות אישה שהבעל חייב לפרנס את האישה כל זמן שהיא נשואה אליו, ולכן כל עוד שהאישה לא קבלה את גיטה האישה זכאית למזונות אישה ובלבד שאין מדובר באישה מורדת.

תשלום מדור בגין מזונות אישה הוא תשלום מלא על עלות השכירות או המשכנתא של הדירה בה מתגוררת האישה.

מסיבה זו אנו נתקלים במקרים בהם האישה מעדיפה שלא לקבל את גיטה ובכך למעשה מדובר בסרבנות גט בהלכה.

במקרים אלו בית הדין הרבני לא יסכים להמשך התעקשותה של האישה להותיר את חיי הנישואין "על הנייר" רק בכדי שלאישה יהיה בית שלם, כשבמקרה זה יורה בית הדין שהאישה חייבת לקבל את הגט והיא רשאית לתבוע כתובה לאחר הגירושין.

ככל והאישה תמשיך להתעקש ולא להסכים לקבל את גיטה הרי שתהיו זכאים להגיש בבית הדין הרבני תביעה כנגד סרבנות הגט פיצויים נאותים, זאת מלבד האפשרות שישללו לאישה את המשך תשלום המדור.

כך שלמעשה אם נבחן את השאלה מתי לא משלמים מדור אישה ניתן להשיב שהאישה אינה זכאית לאחר שהאישה מורדת או לאחר שבית הדין חייב את האישה להתגרש.

מתי משלמים מדור ילדים?

מדור ילדים בניגוד למדור אישה ישולם על ידי האב, כשאין כל חילוק אם בני הזוג נשואים זה לזה או שמא הם כבר התגרשו, כמו כן אין כל חילוק אם הבעל מסרב לתת גט או האישה מסרבת לתת גט.

מאידך קיים הבדל מהותי בין תשלום מדור ילדים למדור אישה בגובה התשלום שעל האב לשלם, שכן בעוד שמדור אישה הבעל חייב לשלם באופן מלא, הרי שתשלום בגין מדור ילדים האב חייב בתשלום חלקי של דמי המדור.

המנהג הרווח הוא כי עבור ילד אחד משלם האב תשלום של כ-30% ועבור שני ילדים ישלם האב תשלום מדור של כ-40%, ואילו כשמדובר ב-3 ילדים והשאלה כמה מזונות משלמים על 3 ילדים מתעצמת, הרי שהמנהג המרווח שהאב ישלם מחצית מדמי המדור.

הסיבה שהאב אינו חייב לשלם את מלוא תשלום המדור של הילדים, הוא כיון שהאם מתגוררת יחד עם הילדים בדירה, ואף שלאב יש חובה לפרנס ולזון את הילדים, הרי שהאב אינו מחוייב לשלם עבור מדור האישה הגרושה.

כך שלמעשה מתגוררים בדירה האישה – שהבעל אינו חייב לזונה, והילדים – שהאב חייב לזונם, ולכן האב ישלם את חלק מעלות המדור ואילו האם תשלם את חלקה במדור.

מתי לא משלמים מדור ילדים?

האם ישנם מקרים שבהם לא משלמים מדור ילדים? מתי לא משלמים מדור ילדים?.

באופן עקרוני חיוב מדור הילד הינו חיוב ככל דמי מזונות, כך שכמו שלעניין חובת מזונות ילדים אין שאלה מתי לא משלמים מזונות ילדים, כך בדרך כלל לא תהיה שאלה מתי לא משלמים מדור ילדים.

אך אבות שרוצים לחמוק מתשלום מדור ילדים יכולים לעשות זאת על ידי כך שהם ייתנו לילד להמשיך ולהתגורר בדירת הצדדים עד שהילד יגיע לגיל 18.

הדרך לעשות כך, הוא בעת עריכת חלוקת רכוש בגירושין בבית הדין הרבני האב יסכים לוותר על פירוק השיתוף ולהותיר את הדירה לטובת האישה עד שיגיעו הילדים לגיל 18, ובכך הילד ימשיך להתגורר בדירת הצדדים.

אלא שמקרה זה אינו פתרון יעיל בכל המקרים, שכן במקרה בו האב לא יודע איך מתגרשים כשאין כסף, הרי שהוא לא יכול לוותר על הדירה ולהמתין למכירת הדירה עד שהילד יגיע לגיל 18.

מתי לא משלמים מדור בהסכם גירושין?

מקרה נוסף בו ניתן להשיב בחיוב לשאלה מתי לא משלמים מדור, הוא במקרה בו בני הזוג ביצעו הליך גירושין בהסכמה, בו הם הסדירו שהאב לא ישלם את מדור הילדים.

קיימים מספר סיבות לכך שהאם מסכימה לוותר על דמי המדור של הילדים, בין הסיבות ניתן למצוא מקרה בו לאב אין יכולת כלכלית ואילו האם יכולה לעמוד בתשלום המדור, או משום שהאב משלם על מזונות הילדים תשלום גבוה.

אך יש לדעת שלא בכל מקרה בו הוסכם על בני הזוג שלא ישולם המדור, אכן יהיה ניתן להשיב בחיוב לשאלה מתי לא משלמים מדור, שכן ככל וחלו שינויים מהותיים אצל בני הזוג, האם רשאית לפתוח את ההסכם מחדש.

מתי לא משלמים מדור במשמורת משותפת?

מקרה נוסף ואחרון במאמר זה בו לא משלמים מדור של הילד, הוא במקרה בו קיים משמורת משותפת והכנסות ההורים שוות.

בהתאם להלכת בית משפט העליון אין לאב חובה לזון את הילד יותר מהאם כשמדובר במשמורת משותפת.

מסיבה זו אנו עדים לתופעה שהולכת וגוברת בו האבות דורשים משמורת משותפת, ואילו האימהות יטענו שישם חסרונות של משמורת משותפת בילדיהם.

המלצתי הוא להעדיף בראש ובראשנה מה הם טובת הילד, כשרק לאחר מכן לבחון האם הדבר כלכלי בשבילי אם לאו.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

מזונות לילד מחוץ לנישואין

מזונות לילד מחוץ לנישואין

מזונות לילד מחוץ לנישואין דומה לחיוב מזונות לילד מנישואין, אך בכל זאת קיימים מספר הבדלים, במאמר זה נסביר כמה משלמים מזונות לילד מחוץ לנישואין. מי

קרא עוד »
מתי משלמים תשלום מזונות

מינימום מזונות לילד

האם אפשר לשלם רק מינימום מזונות לילד? מתי האב ישלם מזונות לילד נמוכים ומתי הוא ישלם דמי מזונות גבוהים? האם יש הבדל בין בית הדין

קרא עוד »
הסכם נישואים

הסכם נישואים

הסכם נישואים או כמו שיש שמכנים זאת הסכם ממון מטרתו להסדיר את חלוקת הרכוש במקרה ואחד מבני הזוג יבחר לפרק את חיי הנישואין על ידי

קרא עוד »
דילוג לתוכן