סרבנות גט פיצויים רק בבית הדין הרבני

סרבנות גט פיצויים רק בבית הדין הרבני

במקרה בו אחד מבני הזוג מסרב לתת גט למרות החלטת בית הדין הרבני על חיובו לתת גט, הרי שמדובר במקרה של סרבנות גט.

האם ניתן לבקש במקרה של סרבנות גט פיצויים? היכן מומלץ לתבוע פיצויים במקרה של סרבנות גט?

סרבנות גט פיצויים בבית משפט אסון

לא רבים יודעים האם גירושין ברבנות או בבית משפט ולכן הם מגישים תביעת פיצויים בבית משפט במקרה של סרבנות גט, אך כפי שתקראו במאמר זה מדובר בלא פחות מאסון עבור המבקש/ת את הגט.

התפיסה המקובלת בבית הדין הרבני שבמקרה בו הבעל מסרב לתת גט לאחר החלטת בית הדין הרבני והאישה הגישה תביעת פיצויים בבית משפט אזי בית הדין לא יאפשר את סידור הגט.

כלומר לא רק שבית הדין הרבני לא יכפה על הבעל לתת גט, אלא אף במקרה בו בני הזוג יבקשו לבצע הליך גירושין בהסכמה, בית הדין לא יאשר את הסכמת בני הזוג ולא יסדר להם את הגט.

דבר זה הוא אף מקרה בו האישה מסרבת לתת גט והבעל הגיש תביעת פיצויים בבית המשפט, בכל מקרה בית הדין לא יאפשר לסדר גט כשברקע יש חשש שייפסק כנגד הבעל או האישה בגין סרבנות גט פיצויים בבית משפט.

סרבנות גט פיצויים רק בבית הדין הרבני

הסיבה לא להגיש בבית משפט פיצויים בסרבנות גט

הסיבה לכך שבית הדין הרבני רואה בחומרה הליכה לבית משפט לתבוע בגין סרבנות גט פיצויים הוא אינו מהשיקול של מאבק סמכויות בגירושין ברבנות מול בית משפט, אלא שלטענתם של בתי הדין הרבני ככל והכפיה היא שלא על ידי בית דין דתי יש לחשוש שמדובר בגט פסול.

מסיבה זו בית הדין הרבני לא יאפשר סידור גט אף אם בני הזוג יבקשו להביא אישור הסכם גירושין, שכן בית הדין חושש שהסיבה האמיתית שהבעל מסכים לתת את הגט הוא מהחשש שהוא ישלם על סרבנות גט פיצויים גבוהים בבית משפט.

אך יחד עם זאת ככל והגט סודר בבית הדין הרבני כשלא היה בהליך סידור הגט תביעה לפיצויים בגין סרבנות גט בבית משפט, אין כל מניעה להגיש תביעת פיצויים בבית המשפט, שכן נתינת הגט נעשתה ברצונו החופשי של הבעל, ותביעת הפיצויים כעת אינה פוסלת את הגט.

סרבנות גט פיצויים בבית הדין הרבני

ניתן להגיש תביעת פיצויים בסרבנות גט בבית הדין הרבני, תביעה זו יש להגיש רק לאחר שבית הדין הרבני חייב את הבעל לתת גט לאישה או במקרה בו האישה התחייבה לקבל גט ויש סרבנות גט.

הדרך הנפוצה לפיצויים בסרבנות גט של הבעל הוא הגשת תביעה ל"מזונות מעוכבת", המדובר בתביעה שהאישה תובעת מזונות אישה מעוכבת להינשא מידי חודש בחודשו לאחר שהבעל מסרב לתת לה גט והיא נאלצת להמשיך להיות במחיצתו.

תשלום דמי מזונות מעוכבת משולמים גם במקרה בו האישה אינה זכאית לקבל כתובה, כגון במקרה בו האישה מורדת, שכן תשלום מזונות מעוכבת הינו סוג של פיצויים בגין סרבנות גט.

פיצויים לסרבני גט

אולי זה נשמע מוזר פיצויים לסרבני גט, אך בהחלט ישנם מקרים בהם האישה מסרבת לתת גט משום שהיא מגישה בבית הדין תביעת שלום בית, כשבית הדין בהחלטה מורה שהאישה אכן חייבת לקבל גט אך יש לפצותה בנוסף לתשלום הכתובה.

לרוב מדובר במקרה בו האישה אכן מצליחה לשכנע את בית הדין כי היא באמת ובתמים רוצה לשקם את חיי הנישואין, כשמאידך ניתן להתרשם כי הבעל הוא שאשם בפירוק התא המשפחתי.

מקרים אלו עדיין לא יחייבו את הבעל לפצות את האישה ככל והבעל התחייב בכתובה סכומים גבוהים, שכן בית הדין מורה שאפשר לדרוש כתובה ולקבל את הכתובה הגבוהה שהבעל התחייב במעמד הנישואין. רק במקרה בו הסכום הרשום בכתובה הינו מזערי, יורה בית הדין לפצות את האישה הסרבנית.

סרבנות גט- סוף מעשה במחשבה תחילה

לא פעם אני נתקל במקרה של סרבנות גט רק בגלל שבני הזוג לא ידעו איך להתכונן לגירושין, המלחמות האין סופיות בין בני הזוג גרר אחריו התעקשות מיותרת של אחד מבני הזוג שלא לתת גט.

לכן צריך לדעת כבר בתחילת ההליך שלא להקשיח עמדות ולנסות ככל יכולתכם להגיע להסכמות על הגירושין.

אין ספק שמי שיודע איך מתגרשים בהסכמה ייעשה את הליך הגירושין בצורה חלקה לעומת מי שאינו עושה את ההליך בהסכמה.

מי מגיש תביעה כנגד סרבנות גט פיצויים

החלטתם שאתם רוצים להגיש תביעה כנגד סרבנות גט פיצויים בסכומים גבוהים, לא הייתי מייעץ לכם לעשות זאת לבד.

כפי שקראתם טעות אחת יכולה להשפיע על עתיד ההליכים בבית הדין, כך שחובה לעשות זאת במקצועיות.

אולי אינכם יודעים מה זה טוען רבני או שאתם רוצים להסתפק בטוען רבני זול, אבל כדאי לכם להשקיע קצת מאמץ בכדי למגר את התופעה הקשה של סרבן גט.

רק טוען רבני לגירושין שבקיא היטב בדין העברי ואת ההשלכות העלולות להיות לכם מהגשת תביעה כזו יכול להדריך אתכם נכונה כך שתעשו את הצעד הנכון.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

זכויות פנסיה בגירושין

זכויות פנסיה בגירושין

מה בין זכויות פנסיה בגירושין לזכויות אחרות בבני זוג שמתגרשים עולה לא פעם השאלה כיצד מחלקים את זכויות הפנסיה בגירושין, כאשר הבעייתיות בחלוקת זכויות אלו

קרא עוד »
דילוג לתוכן