חסרונות של משמורת משותפת – הייתכן?

הורות משותפת וטובת הילד

מקובל לחשוב שמשמורת משותפת הינו חלום ורוד אשר יש בו רק מעלות, אך האם אכן ישנם רק מעלות במשמורת משותפת או שלצד זה אנו יכולים להצביע על חסרונות של משמורת משותפת העלולים לצוץ בהמשך החיים.

מה זה משמורת משותפת?

לפני שנכנס לעובי הקורה בכדי ללמוד מה הם החסרונות של משמורת משותפת ננסה להבין מה זה בכלל משמורת משותפת. ומה ההבדל המעשי בין משמורת משותפת למשמורת שאינה משמורת משותפת.

משמורת ילדים הינו למעשה הסדרי הראייה שיהיה בין ההורים לילדים, כך שככל ומדובר במקרה בו האם הינה המשמורנית, פירושו של דבר כי הילד שוהה רוב הזמן אצל האם, ואילו האב יהיה זכאי ליטול את הילדים להסדרי שהות במהלך השבוע.

לפעמים הסדרי השהות יהיו מינימליים כגון אחת לשבוע במשך שעתיים, ולפעמים הסדרי השהות יהיו רחבים יותר ואף יהיו מלווים בלינה.

לא כן במקרה בו הסדרי השהות בין האב לאם יהיה באופן שוויוני, האם אינה נחשבת כמשמורנית בלעדית, אלא האב והאם הינם משמורנים משותפים.

יש לציין כי בין אם המדובר במקרה בו האם הינה משמורנית ובין אם המדובר במקרה בו ההורים מקיימים הסדרי שהות שווים, הרי שהאב אינו מאבד את זכות האחריות ההורית או כפי שהוא נקרא בשפה המקצועית "אפוטרופוס" כלומר בין האב ובין האם יש להם זכות שווה להחליט לגבי מוסד הלימודים של הילד, טיפולים רפואיים של הילד ועוד.

המעלות של משמורת משותפת

למשמורת משותפת קיימים הרבה מעלות אשר אין ספק שבהרבה מהמקרים הוא הדבר המומלץ ביותר, בפרט אם מדובר בהליך גירושין בהסכמה.

בין המעלות שניתן לציין במשמורת משותפת, היא העובדה כי הפרידה בין ההורים אינה דרמטית כל כך לילד, בכך שהילד נמצא אצל ההורים באופן שווה בשווה.

מעלה נוספת וחשובה היא העובדה כי האב מרגיש שהוא נושא באחריות את התואר של "אב" והוא אינו משמש רק מכונה ל"משיכת כספים".

אך לא רק האב נהנה מהיתרונות של משמורת משותפת, אלא גם האם נהנית מכך שהסדרי השהות הינם רחבים.

האם יכולה להמשיך ולעסוק בעיסוקיה ברוגע, כשהיא יודעת שהילד נמצא במקום טוב ואחראי, כך שהאם יכולה להמשיך ולהתפרנס בלא שהיא נפגעת כלכלית מהליך הגירושין.

חסרונות של משמורת משותפת

אלא שכמו בכל דבר למטבע ישנם שני צדדים, כך שבמשמורת משותפת ניתן לראות כי קיימים מספר חסרונות שאינם מבוטלים, עליהם כדאי לשים את הלב לפני החלטתכם על משמורת משותפת.

האחד, במקרה בו בין התנהל הליך גירושין מסורבל לאחר שבין בני הזוג קיים פער מהותי בו בני הזוג אינם יכולים לשוחח בכבוד זה עם זה, הרי שניתן לומר שדבר זה הינו פגיעה משמעותית כשבוחנים את חסרונות של משמורת משותפת, לא ניתן לצפות להסדרי שהות שכאלו בלא שההורים מנהלים שיח פורה.

השני, אין ספק כי משמורת משותפת כובלת את ההורים לגור באזור אחד, אין ניתן לצפות שהסדרי השהות יהיה בין ההורים שווה בשווה כשהאב גר בבאר שבע ואילו האם גרה בצפת, לא ניתן לנסוע עם הילד בתדירות גבוהה מרחק רב שכזה.

שיקול נוסף הוא לבחון האם אכן האב רוצה את המשמורת משותפת מתוך דאגה כנה לטובת הילדים, או שמא השיקול המנחה את האב במשמורת מזונות הינה מזונות מופחתים.

לשם כך יש לבדוק האם האב אכן מוכן לעשות מאמצים בכדי לגדל את הילד, או שמא הוא רק אומר משמורת משותפת בכדי להפטר מתשלום מזונות.

ככלל צריך לציין כי להרבה מהאבות הדבר אינו מתאים להיות משמורן שווה, האופי הגברי לא תמיד מתאים לגדל את הילדים בצורה שווה לגידול האם.

איך טוענים את החסרונות של משמורת משותפת?

לפעמים כמו שציינו משמורת ילדים אינה מיטבה עם הילד וזאת בלשון המעטה, אלא שקיים חשש שאם האם תתנגד למשמורת משותפת הדבר עלול להתפרש כביכול שהאם אינה דואגת לטובת הילד אלא לטובתה בכדי להגדיל את הכנסותיה ממזונות הילדים.

בדיוק בשביל זה חשוב שטוען רבני הוא שיציג את טענותיכם במקצועיות, אולי אינכם יודעים מה זה טוען רבני לשם כך הקדשנו מאמר מיוחד.

באופן כללי ניתן לומר כי יש לבקש מבית הדין הרבני שיפנה אתכם לפקידת סעד שהיא תבדוק האם טובת הילד מאפשרת משמורת משותפת או דווקא בקשת האב למשמורת משותפת היא הבקשה שאינה דואגת לטובת הילד.

בנוסף ככל ובית הדין הרבני יבחין כי אין כל הסכמות בין ההורים אף לא על דברים פעוטים, הרי שרעיון משמורת משותפת תרד מהפרק, וכמו שהבאנו שאי תיאום בין ההורים הינו אחד מהחסרונות של משמורת משותפת.

איך מתגברים על חסרונות של משמורת משותפת?

ככל והבנתם שטובת הילד היא משמורת משותפת רק אינכם יודעים איך להתגרש בלי לפגוע בילדים, כדאי לכם להתגבר על חסרונות של משמורת משותפת בכדי לתת לילד את הטוב שבעולם.

לשם כך מומלץ לעשות את הגירושין בהסכמה, גם למי שאינו יודע איך מתגרשים בהסכמה מומלץ לפנות למטפלים זוגיים בכדי שיסייע לכם בהליך הגישור,.

דבר נוסף הוא להנמיך ציפיות בשאלה כמה משלמים מזונות, כך שלמרות שהמזונות תקבלו יהיו מופחתים, הרי שטובת הילד הינה מעל הכל.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

כמה עולה לעשות הסכם ממון

צו הגנה במעמד צד אחד

צו הגנה במעמד צד אחד הינו צעד חריג שאינו נפוץ בהליכים רגילים בבתי משפט, לרוב כל בקשה או תביעה שתוגש בבית המשפט תועבר לתגובת הצד

קרא עוד »
עילה לגירושין

מרוץ הסמכויות

מרוץ הסמכויות קיים בכל מקרה שבני זוג נמצאים לפני פתיחת תיק גירושין בין אם הם מודעים לכך ובין אם לאו. אלא שלמרות ששאלת מרוץ סמכויות

קרא עוד »
דילוג לתוכן