אישור הסכם גירושין – השלב הכמעט סופי לפני הסכם גירושים

אישור הסכם גירושין

אישור הסכם גירושין הוא השלב של "רגע לפני שאתם מתגרשים".

אישור הסכם גירושין הינו הליך בו בני הזוג יודעים להתעלות מעל חילוקי הדעות השוררים ביניהם ולערוך הסכם גירושין.

הסכם הגירושין חייב לכלול את הסכמות שהגיעו בני הזוג להמשך עתידם ועתיד ילדיהם, כגון בהסכם הגירושין צריך לכלול האם האישה מוותרת על תביעת כתובה או שהיא אינה מוותרת על תביעת כתובה לאחר הגירושין.

לאחר שהצלחתם להשכיל לדעת איך מתגרשים בהסכמה וערכתם הסכם גירושין, כעת מה שנותר לכם הוא לאשר את ההסכם גירושין.

אך היכן מאשרים את הסכם הגירושין? בבית הדין הרבני או בבית המשפט? האם ניתן לחזור מהסכם הגירושין לפני שהסכם הגירושין מקבל אישור? ומה קורה במקרה של חזרה לאחר אישור הסכם גירושין?

תשובות לשאלות אלו תמצאו במאמר זה!

אישור הסכם גירושין לשם מה – איך מתגרשים בהסכמה?

הסכם גירושין אף שנחתם על ידי שני הצדדים מרצונם החופשי אין לו כל תוקף אלא רק לאחר שהערכאה השיפוטית אישרה את ההסכם ונתנה לו תוקף של פסק דין.

בכל מקרה אין דרך להגיע לאישור הסכם גירושין ברבנות או בבית משפט בלא שיש רצון כנה של שני בני הזוג בו הם מצהירים אני רוצה להתגרש בצורה מכובדת. ככל ואתם נתקלים במקרה בו הבעל מסרב לתת גט או שהאישה מסרבת לקבל גט בניסיון של סחיטה לאלץ אתכם להתפשר על סכומי כסף גבוהים, אין כל טעם לנהל משא ומתן ולהיות נסחטים.

אישור ההסכם יתבצע לאחר שהערכאה השיפוטית הסבירה לצדדים את משמעות ההסכם ולאחר שאכן התברר כי הצדדים מבינים היטב את משמעות ההסכם וכי הם חתמו עליה מרצונם החופשי ללא כל לחץ. 

אישור הסכם גירושים ברבנות או בבית המשפט?

אישור הסכם גירושים יכול להתבצע הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט.

ככל ובחרתם לבקש את האישור של הסכם הגירושין בבית המשפט יהיה עליכם לפתוח תיק נוסף בבית הדין הרבני בכדי לסדר את הגט.

לא כן אם בחרתם להגיש בקשה לאשר את ההסכם בבית הדין הרבני לפעמים באותו מועד שייקבע לכם לאשר את ההסכם גירושין יסודר לכם הגט.

כך שמבחינה פרקטית, ההמלצה האישית הוא לבקש את אישור הסכם הגירושין בבית הדין הרבני, כך תחסכו התרוצצות בשתי ערכאות.

כך או כך, אישור הסכם גירושים על ידי בית הדין הרבני או על ידי בית המשפט ייעשה לאחר שהדיין או השופט/ת ייבדקו היטב שאכן אתם מבינים על מה חתמתם בהסכם וחתימתכם נעשתה מרצונכם החופשי.

אישור הסכם גירושין – השלב הכמעט סופי לפני הגירושין
אישור הסכם גירושין

האם לפעמים בית הדין הרבני לא מאשר הסכם גירושין?

לרוב בית הדין הרבני לא יתערב בהסכמות הצדדים, כך שהוא יאשר את הגירושין מבלי להתערב על מהות ההסכם.

החריג לכך הוא מקרה בו בני הזוג ערכו הסכם גירושין שאינו סביר כלל, כמו למשל הסכם גירושין שאינו מתייחס לשאלה כמה האב משלם מזונות לילד,  דבר זה אינו מתקבל על הדעת, כך שקיים סיכוי לא מבוטל שבית הדין יחזיר את הצדדים לביתם מבלי שהוא מאשר ונותן תוקף פסק דין להסכמות הצדדים.

מקרים נוספים בית הדין לא יאשר את ההסכם גירושין מבחינה דתית כמו למשל הסכם שייקבע שאם הבעל לא ייתן גט בתוך זמן קצוב הוא יצטרך לשלם קנס, דבר זה הינו בניגוד גמור להלכה ולכן בית הדין הרבני לא יאשר הסכם זה.

חשוב לציין כי במקרים אלו לא ניתן "להתחכם" ולבקש את אישורו של בית המשפט, שכן בתי המשפט גם לא יאשרו את הסכמות הצדדים בכל הנוגע לסידור הגט, אשר הוא במהותו עניין דתי הקשור אך ורק לבתי הדין הרבניים.

משכך נובע הצורך שדווקא טוען רבני לגירושין שמכיר היטב את הדין העברי הוא שיערוך עבורכם את ההסכם, כדי שלא יהיה מצב בו תחזרו לביתכם בלא שיש אישור להסכם הגירושין.

אישור הסכם גירושין או שלום בית?

לרבים מבני הזוג קיים חשש שבית הדין הרבני לא יאשר את הסכם הגירושין כיון שאין עילות גירושין, ולכן הוא יורה לצדדים לחזור לשלום בית.

אם כי שלא ניתן לומר שחשש זה הינו חשש רחוק, מכיוון שאכן לפעמים בתי הדין הרבניים מקשים על בני הזוג להתגרש וכך גם האישור הסכם גירושים, כשהם ממליצים עליהם לפנות לטיפול זוגי, בפרט אם ניכר כי מדובר במריבה שאינה מהותית וניתנת לגישור.

אך ככל ובני הזוג יתעקשו באופן נחרץ כי אין בכוונתם ללכת לטיפול זוגי ולדעתם חיי הנישואין באו אל קיצם, הרי שבית הדין הרבני לא יתעקש עם הצדדים ויאשר את ההסכם גירושין ויקבע לצדדים מועד לסידור גט.

האם אישור הסכם גירושין מצריך טוען רבני?

אף שעריכת הסכם גירושין מומלץ שייעשה על ידי טוען רבני הבקיא היטב בעריכת הסכמים בין בני זוג, הרי שלאישור הסכם גירושין אין כל צורך בטוען רבני.

אישור הסכם גירושים הינו במהותו "עניין טכני", של הופעת הצדדים בפני ערכאה שיפוטית בכדי לאשר את הסכם הגירושין וליתן לו תוקף פסק דין, כך שאין צורך בהופעת טוען רבני.

אך יחד עם זאת רבים מבני הזוגות חוששים להופיע בפני בית הדין הרבני לאישור ההסכם לבדם, בפרט אם המדובר בגירושין בפעם הראשונה לחייהם, ולכן הם שוכרים את שירותו של טוען רבני שיתלווה אליהם להופעה בפני בית הדין הרבני, ובכך הם קונים לעצמם שקט נפשי.

לרוב בתי הדין יאשרו את הסכם גירושין בלא שתתקלו בבעיות, אך לפעמים ובעיקר במקרה בו עשיתם הסכם גירושין "חאפר" בלא לקבל הכוונה של טוען רבני מוסמך, בית הדין הרבני עלול להחזיר אתכם לביתכם בלא שהוא מאשר הסכם גירושין.

ישנם מספר דברים אשר בית הדין לא יוכל לאשר הסכם גירושין אף ששני בני הזוג יבקשו לאשר הסכם גירושין.

ככל ולדעת בית הדין הסכם הגירושין מקפח בצורה משמעותית את זכויות האישה בגירושין כשהיא יוצאת בלא כלום, בית הדין יבין כי ככל הנראה האישה "נסחטה" על ידי הבעל ולכן הוא לא יאשר את הסכם גירושין.

מקרה נוסף בו בית הדין לא יאשר את הסכם הגירושין במקרה בו בני הזוג מבקשים שבית הדין יפסוק דמי מזונות מינימליים ביותר עד כדי חשש שהילדים יסבלו מחרפת רעב.

בית הדין לא יאפשר להורים לערוך הסכם שפוגע בטובתם של הילדים רק בגלל שההורים "לחוצים" להתגרש.

כמו כן, במקרה בו בית הדין יבין כי הסדרי השהות שההורים הסדירו ביניהם אינו נועד לשם טובת הילדים, אלא הם מגיעים ממניעים ושיקולים פסולים, בית הדין לא יאפשר פגיעה בטובת הילדים.

קראו גם כמה עולה טוען רבני

איך עושים אישור הסכם גירושין?

הלאחר שהגעתם להסכמות במכלול הנושאים בין אם ההסכמות הינם בכוחות עצמכם ובין אם קבלתם סיוע ממגשר/ת עליכם לעלות את ההסכמות על גבי הכתב.

לאחר שהעליתם את ההסכמות על גבי הכתב, לא די בכך שתחתמו על ההסכם אלא יש להביא את ההסכם לאישור בית המשפט או בית הדין הרבני.

חשוב לדעת שכל זמן שבית הדין הרבני או בית משפט לא אישרו את הסכם הגירושין אין כל תוקף להסכם הגירושין, החתימה שחתמתם על הסכם הגירושין אינה מחייבת אתכם אף אם עורך דין או נוטריון חתם על ההסכם.

כל שעליכם לעשות הוא לפנות למזכירות בית הדין הרבני או מזכירות בית המשפט עם הסכם חתום על ידי שני בני הזוג ולהגיש בקשה משותפת לקבוע לכם מועד לאישור הסכם גירושין.

לאחר שנקבע לכם מועד לאישור הסכם גירושין, יש צורך לשני בני הזוג להופיע לדיון בכדי לאשר את הסכם הגירושין. לדיון עליכם להביא הסכם הגירושין חתום של שני בני הזוג וכן תעודה מזהה של שני בני הזוג.

מה לא כותבים בהסכם הגירושין 

ישנם דברים אותם לא ניתן לכתוב בהסכם הגירושין, כך שלמרות רצונם של שני בני הזוג שסעיפים מסוימים יופיעו בהסכם, הרי שבית הדין הרבני לא יאשר את ההסכם.

מקרה נפוץ הוא כשבני הזוג הסכימו כי אם אחד מבני הזוג לא ייתן את הגט במועד הראשון שייקבע על ידי בית הדין הרי שהוא יחוייב בקנס כספי בגין פיצויים על סרבנות גט.

בית המשפט לא יכול לאשר הסכם גירושין שכזה, כיון שמבחינה הלכתית צריך שהבעל ייתן את הגט לרצונו כשאין כפייה כל שהיא לתת את הגט.

מקרה נוסף שבו בית המשפט לא יאשר את הסכם הגירושין במקרה בו בני הזוג הסכימו ביניהם שהסדרי השהות בין הצדדים יתבצע באופן שבו האב ייקח את הילדים באמצע שבת תוך חילול שבת.

בית הדין כערכאה דתית אינו יכול לאשר הסכם גירושין שכולל בתוכו חילול שבת, לכן בית הדין ישנה את ההסכם, כך שהמעבר של הילדים מהאם לאב יתבצע רק לאחר צאת השבת.

חזרה לפני אישור הסכם גירושין

מה קורה במצב בו חתמתם על הסכם הגירושין והחלטתם לחזור בכם מההסכם?

חשוב לדעת שאף שחתמתם על הסכם הגירושין בפני עורך דין או בפני נוטריון אין לחתימה זו כל תוקף, כך שאתם בהחלט יכולים לחזור בכם מהסכמתכם.

אין כל אפשרות שההסכם יקבל תוקף רק לאחר שהדבר אושר בבית הדין הרבני או בבית משפט אזרחי, ולכן כל עוד שההסכם לא אושר על ידי בית הדין הרבני או בית המשפט האזרחי יכול כל אחד מבני הזוג יכול לחזור מחתימתו.

חזרה לאחר שהסכם הגירושין אושר

לאחר שהסכם הגירושין אושר על ידי בית הדין ופתאום החליט אחד מבני הזוג להתחרט, הדבר משתנה בין מקרה שכבר ניתן הגט לבין מקרה שלא ניתן הגט.

במידה וכבר ניתן הגט – לא ניתן לחזור מההסכם אלא אם כן בטענות של רמייה, עושק, טעות וכדומה, כשחשוב להדגיש כי לאור העובדה שבית הדין אישר את ההסכם ווידא שהצדדים מבינים את ההסכם, הרי שדינו של ביטול הסכם גירושין הינו כדין ביטול הסכם ממון כך שהסיכוי שטענותיכם יתקבלו אינם גבוהים במיוחד.

במקרה בו עדיין לא סודר הגט ניתן עדיין  במקרים מסוימים לחזור מדברים הקשורים באופן ישיר לגירושין אף שהסכם הגירושין קיבל אישור ותוקף פסק דין.

קראו גם על הסכם ממון בין בני זוג

כמה עולה לאשר הסכם גירושין?

עלות אישור הסכם גירושין מחולקת לשניים, האחד הוא תשלום עבור עריכת הסכם גירושין, והשני עלות אישור הסכם הגירושין בבית הדין הרבני.

עריכת הסכם על ידי טוען רבני העלות היא בין 2,500 ל5,000 ₪ תלוי במורכבותו של ההסכם וכן אם מדובר בטוען רבני זול או בטוען רבני יקר.

עלות האישור של ההסכם גירושין היא בסביבות 300 ₪ אותם יש לשלם במזכירות בית הדין בגין אגרת פתיחת תיק אישור הסכם גירושין!

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

טיפול זוגי

טיפול זוגי

טיפול זוגי הוא השלב האחרון בניסיון למנוע הליך גירושין ברבנות, אך האם הדבר תמיד מצליח? כיצד נוכל לדעת שהטיפול זוגי אכן יהיה אפקטיבי? על כך

קרא עוד »
איך מתחילים הליך גירושין

איך מתחילים הליך גירושין

איך מתחילים הליך גירושין? רוצים להתחיל הליך גירושין אך אתם לא יודעים איך מתחילים? מבולבלים? במאמר זה ננסה קצת לעשות סדר, כדי לתת לכם תשובה

קרא עוד »
דילוג לתוכן