חלוקת רכוש בין בני זוג מתי תתבצע

איך להתכונן לגירושין בצורה הטובה ביותר

חלוקת רכוש בין בני זוג מתי תתבצע – לא פעם אנו נתקלים במצב בו בן הזוג דורש לפרק את השיתוף בדירה ולהוציא את הדירה למכירה כאן ועכשיו, ואילו בן הזוג השני  דורש להמתין עם פירוק הדירה עד לבירור כל חילוקי הדעות בענין הרכוש בין בני הזוג.

השיקולים מתי לערוך חלוקת רכוש בין בני זוג

חלוקת רכוש בגירושין
חלוקת רכוש בין בני זוג

בהרבה מהמקרים בן הזוג מבקש לעכב את פירוק שיתוף הדירה, כשהשיקול המרכזי בסירוב פירוק השיתוף הוא העובדה כי בת הזוג (ברוב המקרים מדובר בבת הזוג) נמצאת בדירה לבדה, כך שמצב זה בו יש לה דירה פרטית משלה הוא מצב אידיאלי ביותר, לשם מה יש לבת הזוג למהר לפרק את הדירה כשהאישה נמצאת בדירה לבדה.

אך לא רק, לפעמים השיקול המנחה את בת הזוג לדרוש לעכב את פירוק הדירה הוא המחשבה שלאחר גמר בירור כל העניינים העומדים על הפרק ובירור כל זכויות הצדדים יתאפשר לאותה בת הזוג לרכוש את הדירה, לדוגמה ייתכן מאוד שלאחר גמר בירור העניינים תזכה האישה בכתובה בסכום גבוה, דבר שיאפשר לה את רכישת הדירה, בעוד שלפני מתן פסק הדין בתביעת הכתובה לא היה לה עדין את הסכום של הכתובה.

לפעמים האישה מתכננת לרכוש את הדירה על ידי זכויות של בן הזוג בקופות גמל ופנסיה הם אשר יהוו פתרון למימון רכישת הדירה, בהתאם לחוק, כלומר חלוקה שוויונית בכל זכויות הצדדים,  כך שלזמן של ביצוע של חלוקת רכוש בין בני זוג יש משקל גדול.

מנגד בן הזוג אשר מבקש לפרק את השיתוף בדירת הצדדים טענתו כי הוא צריך את הכסף לצורך רכישת דירה פרטית משלו, וכי לא ניתן "להחזיק אותו בגרון" עד שהאישה תסכים להואיל בטובה לפרק את דירת הצדדים.

יש לציין כי לפעמים לזכויות האישה בגירושין יש בהם בכדי לעכב את פירוק השיתוף בדירה, וזאת מכוח תביעת מזונות אישה.

הפסיקות בעניין מועד חלוקת הרכוש בין בני זוג

במאמר זה יהיה קשה לסקור את כל הפסיקות בעניין זה, ונסתפק בשני פסקי דין שניתנו בבית הדין הרבני בהם עולה חילוקי דעות בין ההרכבים השונים בבתי הדין הרבניים מן הקצה אל הקצה, כך שניתן לומר שאין הכרעה ברורה בסוגיה זו ובכל מקרה יש לתת את הדעת לגופם של דברים.

אישה שהתגוררה בדירה ביקשה לעכב את פירוק הדירה בטענה שהאיש חייב לה כתובה בסך מיליון ₪, ולאחר שתזכה בדירה היא תוכל לרכוש את הדירה, בית הדין הרבני בפתח תקווה דחה את טענתה בנימוק שהאיש זכאי לערוך את חלוקת הרכוש בין בזני הזוג כאן ועכשיו, יחד עם זאת הורה בית הדין כי לאחר פירוק השיתוף וחלוקת הרכוש בין בני הזוג, חלקו של האיש יוותר בחשבון נאמנות עד לבירור תביעת הכתובה.

בקשת האישה לשנות את ההחלטה שכן בפועל האיש לא ייהנה מאומה מחלוקת רכוש בין בני הזוג שכן כל כספו יוותר בחשבון נאמנות, ואילו הוצאת הדירה טרם בירור תביעת הכתובה יכול לגרום לאישה נזק בלתי הפיך לא התקבלו, בית הדין דחה את טענתה כשלדעתו זכותו של האיש לדרוש בכל מקרה את חלוקת הרכוש בין בני הזוג כאן ועכשיו.

אלא שבמקרה אחר דווקא הורה בית הדין בתל אביב כי יש להמתין במכירת הדירה עד לבירור מכלול חילוקי הדעות בענין הרכוש, כך שהאיש נאלץ להמתין זמן רב ואילו האישה המשיכה להתגורר בדירה בשקט ובבטחה.

דבר זה מלמדינו כמה חשוב ההתייעצות ובניית התיק בצורה נכונה בכדי להביא את התוצאה הרצויה, כך שאל תהססו לפנות לטוען רבני שיסייע בידכם לטעון את הטענות ההלכתיות הרלוונטיות למקרה שלכם.

חלוקת רכוש בין בני זוג תוך כדי נישואין הייתכן?

מה קורה במצב בו אחד מבני הזוג מבקש לחלק את רכוש הצדדים תוך כדי הנישואין ואילו בן הזוג טוען שאין מקום לבצע פירוק שיתוף וחלוקת הרכוש שעה שהצדדים נשואים? האם ניתן לערוך חלוקת רכוש בין בני זוג בעודם נישואים?

ראשית חשוב לציין כי ככל והאישה תבקש לבצע חלוקת רכוש בין בני הזוג היא עלולה להיות מוכרזת כ"אישה מורדת", כך שלא הייתי מייעץ לאישה לבקש לערוך חלוקת רכוש.

אלא שאף אם תתקבל בקשה שכזו הרי שהדבר חלוק בין בקשה לבצע חלוקה בזכויות הפנסיוניות של בן הזוג, שכן דבר זה לא יכול להיות רק לאחר שקיים קרע בין בני הזוג, לבין תביעה לפירוק שיתוף של דירת הצדדים שבזה אכן ניתן להעלות את התביעה של פירוק השיתוף בדירת הצדדים.

חלוקת רכוש רק על ידי טוען רבני

טרם פתיחת תיק של חלוקת רכוש בין בני זוג חובה להתייעץ עם טוען רבני, דבר אשר יוכל למנוע מכם עגמת נפש גדולה והפסד בתיק.

ליעוץ ראשוני עם טוען רבני יהודה אבלס ללא עלות התקשרו עכשיו: 073-3745068

כותב המאמר הינו מנהל מדור גירושין טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

אולי תרצו לקרוא גם את:

איך מתחילים הליך גירושים

איך מתחילים הליך גירושים?

החלטתם להתגרש אך אתם לא יודעים איך מתחילים הליך גירושים? למי פונים? מה צריך לעשות? מאמר זה יעשה לכם סדר צעד אחר צעד, כדי שתוכלו

קרא עוד »
איך פותחים תיק ברבנות

איך פותחים תיק ברבנות?

איך פותחים תיק ברבנות בצורה נכונה הינה שאלת המפתח להצלחה בתיק שלכם, ולכן קיימת חשיבות רבה לפתוח תיק ברבנות בצורה נכונה, כך שבסופו של ההליך

קרא עוד »
Call Now Button
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן