חלוקת רכוש בין בני זוג – מתי תתבצע?

חלוקת רכוש בין בני זוג

 לא פעם אנו נתקלים במצב בו בן הזוג דורש לפרק את השיתוף בדירה ולהוציא את הדירה למכירה כאן ועכשיו, ואילו בן הזוג השני  דורש להמתין עם פירוק הדירה עד לבירור כל חילוקי הדעות בעניין הרכוש בין בני הזוג.

השיקולים מתי לערוך חלוקת רכוש בין בני זוג

חלוקת רכוש בגירושין
חלוקת רכוש בין בני זוג

בהרבה מהמקרים בן הזוג מבקש לעכב את פירוק שיתוף הדירה, כשהשיקול המרכזי בסירוב פירוק השיתוף הוא העובדה כי בת הזוג (ברוב המקרים מדובר בבת הזוג) נמצאת בדירה לבדה, כך שמצב זה בו יש לה דירה פרטית משלה הוא מצב אידיאלי ביותר, שכן לשם מה יש לבת הזוג למהר לפרק את הדירה כשהאישה נמצאת בדירה לבדה.

אך לא רק, לפעמים השיקול המנחה את בת הזוג לדרוש לעכב את פירוק הדירה הוא המחשבה שלאחר גמר בירור כל העניינים העומדים על הפרק ובירור כל זכויות הצדדים יתאפשר לאותה בת הזוג לרכוש את הדירה. לדוגמה ייתכן מאוד שלאחר גמר בירור העניינים תזכה האישה בכתובה בסכום גבוה, דבר שיאפשר לה את רכישת הדירה, בעוד שלפני מתן פסק הדין בתביעת הכתובה לא היה לה עדין את הסכום של הכתובה.

לפעמים האישה מתכננת לרכוש את הדירה על ידי זכויות של בן הזוג בקופות גמל ופנסיה הם אשר יהוו פתרון למימון רכישת הדירה, בהתאם לחוק, כלומר חלוקה שוויונית בכל זכויות הצדדים,  כך שלזמן של ביצוע של חלוקת רכוש בין בני זוג יש משקל גדול.

מנגד בן הזוג אשר מבקש לפרק את השיתוף בדירת הצדדים טענתו כי הוא צריך את הכסף לצורך רכישת דירה פרטית משלו, וכי לא ניתן "להחזיק אותו בגרון" עד שהאישה תסכים להואיל בטובה לפרק את דירת הצדדים.

יש לציין כי לפעמים לזכויות האישה בגירושין יש בהם בכדי לעכב את פירוק השיתוף בדירה, וזאת מכוח תביעת מזונות אישה.

הפסיקות בעניין מועד חלוקת הרכוש בין בני זוג

במאמר זה יהיה קשה לסקור את כל הפסיקות בעניין חלוקת רכוש בין בני זוג, ונסתפק בשני פסקי דין שניתנו בבית הדין הרבני בהם עולה חילוקי דעות בין ההרכבים השונים בבתי הדין הרבניים מן הקצה אל הקצה, כך שניתן לומר שאין הכרעה ברורה בסוגיה זו ובכל מקרה יש לתת את הדעת לגופם של דברים.

אישה שהתגוררה בדירה ביקשה לעכב את פירוק הדירה בטענה שהאיש חייב לה כתובה בסך מיליון ₪, ולאחר שתזכה בדירה היא תוכל לרכוש את הדירה, בית הדין הרבני בפתח תקווה דחה את טענתה בנימוק שהאיש זכאי לערוך את חלוקת הרכוש בין בזני הזוג כאן ועכשיו, יחד עם זאת הורה בית הדין כי לאחר פירוק השיתוף וחלוקת הרכוש בין בני הזוג, חלקו של האיש יוותר בחשבון נאמנות עד לבירור תביעת הכתובה.

בקשת האישה לשנות את ההחלטה שכן בפועל האיש לא ייהנה מאומה מחלוקת רכוש בין בני הזוג שכן כל כספו יוותר בחשבון נאמנות, ואילו הוצאת הדירה טרם בירור תביעת הכתובה יכול לגרום לאישה נזק בלתי הפיך לא התקבלו, בית הדין דחה את טענתה כשלדעתו זכותו של האיש לדרוש בכל מקרה את חלוקת הרכוש בין בני הזוג כאן ועכשיו.

אלא שבמקרה אחר דווקא הורה בית הדין בתל אביב כי יש להמתין במכירת הדירה עד לבירור מכלול חילוקי הדעות בענין הרכוש, כך שהאיש נאלץ להמתין זמן רב ואילו האישה המשיכה להתגורר בדירה בשקט ובבטחה.

דבר זה מלמדינו כמה חשוב ההתייעצות ובניית התיק בצורה נכונה בכדי להביא את התוצאה הרצויה, כך שאל תהססו לפנות לטוען רבני שיסייע בידכם לטעון את הטענות ההלכתיות הרלוונטיות למקרה שלכם.

חלוקת רכוש בין בני זוג תוך כדי נישואין הייתכן?

מה קורה במצב בו אחד מבני הזוג מבקש לחלק את רכוש הצדדים תוך כדי הנישואין ואילו בן הזוג טוען שאין מקום לבצע פירוק שיתוף וחלוקת הרכוש שעה שהצדדים נשואים? האם ניתן לערוך חלוקת רכוש בין בני זוג בעודם נישואים?

ראשית חשוב לציין כי ככל והאישה תבקש לבצע חלוקת רכוש בין בני הזוג היא עלולה להיות מוכרזת כ"אישה מורדת", כך שלא הייתי מייעץ לאישה לבקש לערוך חלוקת רכוש.

אלא שאף אם תתקבל בקשה שכזו הרי שהדבר חלוק בין בקשה לבצע חלוקה בזכויות הפנסיוניות של בן הזוג, שכן דבר זה לא יכול להיות רק לאחר שקיים קרע בין בני הזוג, לבין תביעה לפירוק שיתוף של דירת הצדדים שבזה אכן ניתן להעלות את התביעה של פירוק השיתוף בדירת הצדדים.

חלוקת רכוש רק על ידי טוען רבני

טרם פתיחת תיק של חלוקת רכוש בין בני זוג חובה להתייעץ עם טוען רבני, דבר אשר יוכל למנוע מכם עגמת נפש גדולה והפסד בתיק.

ליעוץ ראשוני עם טוען רבני יהודה אבלס ללא עלות התקשרו עכשיו: 073-3745068

כותב המאמר הינו מנהל מדור גירושין טוען רבני יהודה אבלס

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

אחריות הורית משותפת

אחריות הורית משותפת

אחריות הורית משותפת או משמורת משותפת? האם צריך לשים את הדגש על אחריות הורית או שמא על המשמורת? מה קורה במקרה שהסדרי השהות של הילדים

קרא עוד »
מתי תתקבל תביעה לגירושין?

תביעה לגירושין מתי תתקבל?

תביעה לגירושין אינה מתקבלת באופן אוטומטי, כלומר העובדה שאחד מבני הזוג החליט כי הוא רוצה לסיים את חיי הנישואין, עדיין אינו אומר כי התביעה שלו

קרא עוד »
עיקרון טובת הילד

עקרון טובת הילד

עקרון טובת הילד הוא העיקרון שינחה את בתי הדין הרבניים ובתי המשפט למשפחה כשהם יכריעו בשאלה האם תהיה משמורת משותפת או שמא ישנה עדיפות שהאם

קרא עוד »
מעבר דירה לאחר גירושין

מעבר דירה לאחר גירושין

בני זוג שמתגרשים עם ילד גוררים אחריהם מריבות לא פשוטות על תביעת משמורת ילדים, כאשר לפעמים האב טוען שצריך שתהיה משמורת משותפת ואילו האם סבורה

קרא עוד »
דילוג לתוכן