תשלום מזונות בכלא – האומנם?

תשלום מזונות

תשלום מזונות בכלא? אב המואשם בפלילים אשר נידון לשנות מאסר, חפץ הוא לחמוק מחיוב תשלום מזונות ילדיו, בטענה שהוא שוהה בבית הסוהר ואין באפשרותו לשלם, ומשכך – אל לבית הדין לפסוק לו חיוב מזונות, האם לדעתכם טיעון זה יפטור אותו מתשלום או שמא לא?

ובכן, בראשית דברינו נבהיר, כי אף אם בית הדין יחייב את האב בתשלום מזונות – לא תהיה השלכה מעשית כנגד האב עתה, מכיוון שאין באפשרות האב לקיים פסק דין לחיוב מזונות, כך שכל תביעת האם היא שבית הדין יחייב את האב במזונות ילדיו, ולאחר מכן תממש האם את החיוב בכך שתגבה זאת מהמוסד לביטוח לאומי, שכן הביטוח לאומי משלם מזונות במקרה שהאב אינו משלם את המזונות שנפסקו לו בבית הדין או בבית המשפט, ולאחר מכן ידאג הביטוח לאומי לגבות מהאב את תשלום המזונות שחויב.

תשלום מזונות בכלא משתנה בהתאם לגיל הילדים

שאלה זו הובאה על ידי טוען רבני בפני בית הדין הרבני האזורי ועלתה אף לפתחו של בית הדין הגדול. בהחלטתם קבעו כי יש הבדל בין דמי דמי מזונות ילדים עד גיל שש לבין דמי מזונות ילדים מגיל שש ומעלה, כך שבילדים עד גיל שש אפשר לחייב את האב לשלם תשלום מזונות בכלא, לעומת זאת בילדים מעל גיל שש – אין לחייב את האב לשלם מזונות מזונות בכלא, אף שמזונות אלו ייגבו מהמוסד לביטוח לאומי.

מהות הסיבה להבדל בתשלום מזונות

בוודאי אתם תמהים מהו ההבדל בין המקרים וכי ילד מעל גיל שש יכול להתמודד ולהביא בכפו טרף לפיו? וכי הוא אינו צורך מזונות?

ודאי שילד מעל גיל שש אינו יכול להביא מזונות לעצמו, אלא שהבדל זה שורשו בהגדרת חיוב מזונות – חיוב מזונות עד גיל שש היא חיוב אבסולוטי, כלומר חיוב הקיים בכל מצב ואפשרות. לעומת זאת, חובת האב לזון את בניו מעל גיל שש היא מ"דיני צדקה" – כלומר, חובת הצדקה מטילה על האב לזון את ילדיו, חובה זו היא אך ורק כשמתאפשר לאב מבחינה כלכלית לזון אותם, לא כן כשאין לאב אפשרות לזון משום שהמצב הכלכלי אינו מאפשר לו, במקרה כזה חיוב הצדקה אינו חל עליו.

נמצא שאב השוהה בבית הסוהר ואין באפשרותו מבחינה כלכלית לזון את ילדיו, יטילו עליו את חיוב המזונות רק לגבי הילדים שמתחת לגיל שש, שכן חיוב זה הוא חיוב גמור אשר אינו תלוי במצבו הפיננסי. לא כן לגבי הילדים אשר מעל גיל שש – לא יחייבו אותו במזונות עבורם, מכיוון שחיוב מזונות לילדים מעל גיל שש הוא משום צדקה, וכשאין באפשרותו מבחינה כלכלית לעמוד בתשלום זה – הוא יהיה פטור מחיוב מזונות.

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

היכן עושים אישור הסכם ממון

עריכת צוואה

עריכת צוואה היא מלאכה מורכבת, אך לא בכל מקרה תצטרכו לערוך צוואה, שכן בחלק מהמקרים, הרצון של המוריש בצוואה זהה לדיני ירושה, כך שגם בלא

קרא עוד »
חוקר גירושין

חוקר גירושין

חוקר גירושין נצרך במקרה שעולה חשש כי בן הזוג ינסה להעלים מידע שאותו אתם רוצים לחשוף, כך שהוא לא יוכל להכחיש. במאמר זה נעשה סדר

קרא עוד »
בגידה חד פעמית

בגידה חד פעמית

לבגידה חד פעמית יש השלכה על הליכי גירושין המתנהלים בין בני הזוג, אך אינו דומה מקרה של בגידה חד פעמית של הגבר, לבגידה רב פעמית

קרא עוד »
דילוג לתוכן