טוען רבני או עורך דין?

טוען רבני או עורך דין
טוען רבני או עורך דין?

טוען רבני או עורך דין? שוקלים להגיש תביעה בבית דין רבני? זקוקים להגנה טובה? חשוב מאוד שתשקלו קודם פתיחת התיק את מי לשכור על מנת שייצג את טענותיכם בבית הדין!

עשו זאת בכובד ראש! החלטה זו עלולה להשפיע מאוד על פסק הדין הסופי!!

במאמר שלפנינו נתמקד בעקרונות הייצוג בבית הדין הרבני, ואת מי כדאי לבחור כמייצג.

"עורך דין" בבית משפט – "טוען רבני" בבית דין רבני

כשם שבבית המשפט האזרחי ניתן לשכור "עורך דין" על מנת שייצג אתכם במהלך הדיונים ויטען עבורכם את הטענות הנכונות, כך בבית הדין הרבני הדן בענייני משפחה ואישות, תוכלו לשכור "טוען רבני" שייצג אתכם ויטען עבורכם את הטענות הנכונות מבחינת ההלכה היהודית.

מי הוא ה"טוען הרבני"?

"טוען רבני" הוא אדם דתי או חרדי, בעל ידע מקיף ביותר בתחומי המשפט העברי, התלמוד וכללי הפסיקה היהודית. ל"טוען רבני" ישנה הסמכה רשמית המעידה על היותו בקיא הן בחוקי המדינה והן בפסיקת ההלכה בדיני אישות ומשפחה בהם דנים כיום בבתי הדין הרבניים.

מעלות הייצוג על ידי "עורך דין"

לשכירת "עורך דין" כמייצג ישנה מעלה גדולה, מאחר שבמקרים רבים במקביל לדיוני הגירושין עצמם בבית הדין הרבני מתנהל הליך נוסף בבית המשפט האזרחי לענייני משפחה על חלוקת הרכוש ועוד, ול"עורך הדין" יש רשיון לייצג בשני המקומות גם יחד, וכך הייצוג אינו מתחלק לשני אנשים שונים, מה שעלול לגרום "כאב ראש" ובלבול לא מבוטל.

בנוסף, גם כאשר דיוני חלוקת הרכוש וחיוב המזונות מתנהל בבית הדין הרבני, ישנה מעלה מסויימת ל"עורך דין", מחמת התמחותו הרבה בדין האזרחי הנוגע לחלוקת הרכוש, ויכולתו לטעון טענות הנוגעות לסתירה בין החוק האזרחי להלכה היהודית.

עדיפות "הטוען הרבני" לייצוג בבית הדין הרבני

מאידך, ישנה עדיפות גדולה בשכירת "טוען רבני" כמייצג בבית דין רבני, מאחר שהוא מכיר מגיל צעיר את החומר התלמודי וההלכתי ואת ה"שפה" התלמודית בה משתמשים דייני בית הדין, זאת מלבד התמחותו והתמקדותו המקצועית בדיני המשפחה, לכן יש לו יכולת גבוהה משמעותית להבין את המתרחש בדיונים ולטעון טענות נכונות שיתקבלו על ידי דייני בית הדין.

אצל "עורך דין" מעלות אלו אינן קיימות, מאחר שהחלק הנוגע למשפט העברי הינו חלק זניח במבחני ההסמכה לעריכת דין, ובוודאי אין לו את הבקיאות בנבכי התלמוד והפוסקים הדרושה מאוד עבור הייצוג בבית הדין!

טוען רבני או עורך דין

למעשה ניתן לסכם כי בכל אחד קיים יתרון על פני השני אך יחד עם זאת ברוב מוחלט של המקרים, תיק המתנהל בבית הדין ומיוצג על ידי "טוען רבני", מביא תוצאות טובות יותר עבור המיוצג מתיק המיוצג על ידי "עורך דין"!

כפיפות טוען רבני או עורך דין לכללי האתיקה

אמנם, שניהם – הן "טוען רבני" והן "עורך דין" – כפופים בצורה שווה לכללי האתיקה וההתנהגות מול המיוצג ומול מערכת השפיטה. בנושא זה אין שום הבדל ביניהם!

 המסקנה: אם אתם צריכים לשכור מייצג עבור תביעה או הגנה בתיקי משפחה ואישות בבתי הדין הרבניים, ניתן לשכור "עורך דין", לו מעלות מסוימות, ומאידך – ניתן גם לשכור "טוען רבני" שייתן לכם ייצוג ממוקד ותחושה טובה ומועילה!