פתיחת תיק גירושין ברבנות- איך נעשה זאת נכון?

פתיחת תיק גירושין ברבנות- איך נעשה זאת נכון? - %%sitename%%
פתיחת תיק גירושין
פתיחת תיק גירושין ברבנות

פתיחת תיק גירושין ברבנות

רבים מבני הזוג המחליטים לפרק את חיי הנישואים ולהתגרש, עומדים מבולבלים ואינם יודעים כיצד להתחיל את התהליך.

באיזה אופן יש להגיש את "כתב התביעה"? לאיזה בית דין יש להגישו? מי המוסמכים לכך? מה מומלץ ונכון לעשות וממה צריך להימנע לחלוטין בזמן פתיחת תיק גירושין ברבנות?

אם גם אתם עומדים נבוכים במצב זה ומלאים בשאלות על פתיחת תיק גירושין ברבנות ללא מענה, המשיכו וקראו בשורות הבאות מהי הדרך הנכונה להתחיל הליך פתיחת תיק גירושין ברבנות.

במאמר שלפנינו נסקור את הדרך הפשוטה לפתוח תיק גירושין ברבנות. לאחר קריאת המאמר שאלות רבות ייעלמו מאליהן והתהליך כולו יהיה פשוט יותר!

פתיחת תיק גירושין ברבנות או בבית הדין

טעות נפוצה המושרשת בקרב רבים מבני הזוגות כי עליהם לבצע פתיחת תיק גירושין ברבנות, כשחלקם אף סבורים שעליהם לפתוח את התיק גירושין ברבנות בעיר בו הם התחתנו.

אז חשוב לדעת כי בעוד שהרישום לנישואין הינו ברבנות אשר נמצאת בכל עיר ועיר, הרי שהגירושין מתבצעים במקום אחר לחלוטין – בית הדין הרבני.

בית הדין הרבני בניגוד לרבנות אינו נמצא בכל עיר ועיר אלא בסך הכל קיימים כ-10 בתי דין רבניים הפזורים ברחבי הארץ, כשלכל מחוז יש בית דין רבני אחד.

לשאלה היכן נישאתם ובאיזה רבנות נרשמתם אין כל השלכה לקביעה באיזה בית דין רבני עליכם להתגרש.

מקום פתיחת תיק גירושים

אז איך נוכל לדעת לאיזה מחוז יש להירשם? האם ניתן לבחור את הבית דין הרבני בו יתבצע הגירושין? ובכן, יש לפתוח תיק גירושים דווקא בבית הדין הרבני הקרוב לאזור המגורים המשותף של בני הזוג.

לדוגמה: בני זוג שהתגוררו יחד בעיר תל אביב, אף אם לאחר מכן אחד מבני הזוג עזב את הדירה המשותפת ועבר לגור בעיר באר שבע ובן הזוג השני עזב גם הוא את הדירה ועבר לגור בירושלים, יצטרך כל אחד מהם להגיש את תביעת הגירושין דווקא בבית הדין בתל אביב מאחר ששם הוא מקום המגורים המשותף האחרון שלהם כבני זוג נשוי.

יחד עם זאת ניתן להגיש בקשה לקביעת סמכות שיפוט במקום אחר מהמקום האחרון בו התגוררתם ביחד, בבקשה זו יש לפרט את הסיבה שבגינה לדעתכם ההליך צריך להתנהל בבית הדין בעיר אחרת.

מי פותח תיק גירושין בבית הדין

הרשאים לפתוח תיק גירושין בבית הדין הם שלושה:

א. התובע עצמו.
ב. טוען רבני מוסמך מטעם הנהלת בתי הדין הרבניים.
ג. עורך דין מוסמך.

שלשה אלו בלבד מוסמכים לפתוח תיק גירושין! התובע אינו רשאי לשלוח אדם אחר במקומו לצורך כך, אף לא עם כתב ייפוי כוח.

תיק גירושין בהסכמה ושלא בהסכמה

חשוב לדעת כי באופן כללי קיימים שתי אפשרויות לפתיחת תיק גירושין. האחד גירושין בהסכמה בו שני בני הזוג ערכו הסכם גירושין על מכלול הנושאים של הגירושין, והשני הוא גירושין שלא בהסכמה, בו אחד מבני הזוג מתנגד לגירושין.

מאמר זה עוסק בפתיחת תיק גירושין שלא בהסכמה, כשלגירושין בהסכמה ייחדנו מאמר מיוחד העוסק בשאלה איך מתגרשים בהסכמה.

השלב שלפני פתיחת התיק גירושין

בשנת 2017 נחקק חוק בכנסת בהוראת שעה כי בטרם יפתח בן/ת הזוג תביעה כל שהיא כנגד בן זוגו/זוגתו עליו/ה להגיש בקשה ליישוב סכסוך.

לאחר שהגשתם בקשה ליישוב סכסוך תוזמנו לפגישת גישור ביחדת הסיוע שעל ידי בתי הדין הרבניים וזאת במטרה לנסות וליישב את חילוקי הדעות בינכם בהסכמה.

ביחדת הסיוע תפגשו עובדת סוציאלית שתנסה לגשר על הפערים ביניכם במטרה ולהביא אתכם להסכמות מלאות.

קיימת חובה לבוא למפגש עם העובדת הסוציאלית אבל כמובן אין כל חובה לקבל את המלצותיה, כך שבהחלט אתם יכולים להגיד לה בנימוס "לא תודה".

ככל שפגישת הגישור לא צלחה תוכלו להגיש את תביעת הגירושין בבית הדין הרבני.

חשוב לדעת כי את תביעת הגירושין תוכלו לפתוח רק לאחר 60 יום מהיום בו הגשתם את הבקשה ליישוב סכסוך מתוך תקווה כי במהלך ה-60 יום תצליחו למצוא "פתרון קסם".

מה כולל " פתיחת תיק גירושין "?

כל פתיחת תיק גירושים חייב להכיל את הדברים הבאים:
א. שם התובע ובן זוגו / בת זוגתו.
ב. פירוט הבקשה אותה מבקש התובע מבית הדין, לדוגמה: תביעת גירושין וחלוקת הרכוש המשותף. ג. מה היסוד לתביעה, כלומר: מה המניע המרכזי לתביעה.

בשלב פתיחת תיק גירושים אין צורך לפרט הוכחות וראיות להצדקת התביעה!
במקרים רבים מומלץ דווקא להמתין עם הגשת ההוכחות בכדי להפתיע ולהציגם במהלך הדיונים בתיק, כך הצד השני יופתע ולא יהיה מוכן להשיב עליהם כראוי.

אחד מהתפקידים של טוען רבני הוא להפעיל שיקול דעת אילו דברים לכלול בכתב התביעה ומה מומלץ לשמור ולהציגם בזמן מאוחר יותר.

הליך פתיחת תיק גירושין ברבנות

בזמן פתיחת תיק גירושין יש להיות מצויד בתעודת זהות הכולל ספח בו מצוינים הפרטים האישיים של התובע ובני משפחתו.

בשלב זה מזכיר בית הדין הרבני פותח "תיק גירושין" וקובע זמן לדיון על פי לוחות הזמנים המצויים ביומן מזכירות בית הדין, ומיד לאחר מכן נשלח כתב התביעה על ידי בית הדין לנתבע / נתבעת, עם הזמנה לדיון הראשון בתאריך שנקבע.

במקרים מסוימים ניתן לזרז ולהקדים את הדיונים על ידי פניה מיוחדת במכתב לבית הדין על ידי הטוען הרבני.

המסקנה: הגשת כתב תביעה ופתיחת תיק גירושין בבית דין רבני הוא הליך שניתן לעבור אותו בקלות, בעיקר אם אנו מלווים על ידי טוען רבני מוסמך ובעל ניסיון!

כעת, לאחר שעשיתם את כל המוטל עליכם, נותר לכם להמתין לדיון הראשון, בתקוה שההליך יהיה מהיר וללא עיכובים. מעתה אין לי אלא לאחל לכם – בהצלחה!

ליצירת קשר עם יהודה אבלס, נא למלא פרטים או לחייג: 073-3745068
יהודה אבלס

יהודה אבלס

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

הרב יהודה אבלס טוען רבני

יהודה אבלס – טוען רבני מוסמך

הרב יהודה אבלס הנו טוען רבני, מנהל מדור גירושין ופורום באתר רבנות. בעל ידע ובקיאות רבה בתחומי ההלכה השונים, ובצורת הדיון בבתי הדין.

ידיעתו הרחבה גם בתפיסת העולם התורנית המדריכה את הדיינים תאפשר לו לייצג אותך בצורה המיטבית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים:
או חייגו עכשיו:

אולי תרצו לקרוא גם את:

לפני שמתגרשים כדאי שתדעו על טוען רבני לגירושין

סכסוכי ירושה בין אחים

סכסוכי ירושה בין אחים הינו דבר שמפרק את המשפחה כאשר בהרבה מהמקרים המשפחה הייתה באחדות ובשלווה עד לרגע פרוץ סכסוך הירושה בין אחים. האם יש

קרא עוד »
אלימות כלכלית בגירושין

כמה מזונות משלמים לילד?

כמה מזונות משלמים לילד אחד? וכמה משלמים מזונות למספר ילדים? במאמר זה תקבלו מענה לכל השאלות שלכם, כך שתוכלו לדעת כמה מזונות משלמים לילד, ובהתאם

קרא עוד »
דילוג לתוכן